• Krotoszyn
  • czwartek, 18 czerwiec 2020 11:03
  •   1263

Miejskie inwestycje trwają mimo epidemii

Miejskie inwestycje trwają mimo epidemii
Miejskie inwestycje trwają mimo epidemii © archiwum

Pandemia koronawirusa mocno ograniczyła wiele z inwestycji w Mieście i Gminie Krotoszyn.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Pytań o inwestycje gminne do burmistrza Krotoszynie nie brakuje. – Dlaczego w ramach funduszu dróg samorządowych nie ma żadnej dotacji na drogę gminną w Krotoszynie? Czy w ogóle magistrat złożył jakiś wniosek. Wiele ościennych gmin dostało duże dofinansowania co w dobie tak oszczędnego w inwestycje roku dużym sukcesem – pyta jeden z mieszkańców miasta.

Burmistrz Franciszek Marszałek (55 l.) informuje, że decyzją Rady Miejskiej w Krotoszynie w 2019 roku gmina dofinansowała inwestycję Powiatu Krotoszyńskiego – kontynuację budowy ulicy Chwaliszewskiej w Krotoszynie kwotą 887 tysięcy złotych. – Zadanie to było przedmiotem jednego z sześciu wniosków jakie w zeszłorocznym konkursie na dofinansowane budowy/przebudowy dróg Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego złożył Powiat Krotoszyński – mówi Franciszek Marszałek.

Cztery z tych wniosków obejmowały drogi zlokalizowane na terenie gminy Krotoszyn: budowa ulicy Chwaliszewskiej (kontynuacja), budowa ulicy Langiewicza, budowa ścieżki pieszo – rowerowej na odcinku Krotoszyn – Brzoza  i przebudowa drogi w Benicach. Dofinansowanie uzyskała niestety tylko przebudowa drogi w Benicach. – Należy podkreślić, że niektóre inwestycje na gminnych drogach nie kwalifikują się do dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych ze względów formalnych. Gmina obecnie opracowuje projekty budowy ulicy Żwirowej i Bukówko oraz ulicy Wiewiórowskiego, które będą mogły być w przyszłości przedmiotem wniosku o dofinansowanie. Prace nad tymi projektami przeciągają się jednak między innymi z uwagi na konieczność wykupienia przez gminę pod budowę dróg fragmentów prywatnych nieruchomości, co spotyka się z silnym sprzeciwem ze strony właścicieli – dodaje burmistrz.

Ponadto gmina w porozumieniu z powiatem opracowała dokumentację budowy łącznika powiatowego ulic Koźmińskiej i Mahle, który może być przedmiotem wniosku o dofinansowanie z funduszu dróg samorządowych, jednak ewentualna realizacja tego zadania zależy w dużej mierze od możliwości finansowych powiatu. Jako burmistrz jestem otwarty na rozmowy z przedstawicielami powiatu o dofinansowaniu tej inwestycji przez gminę. – Jeśli chodzi o środki Wojewody Wielkopolskiego przypominam, że gmina Krotoszyna uzyskała w 2018 roku dofinansowanie w wysokości 1,3 miliona złotych z programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na budowę ulicy Jasnej w Krotoszynie. Inną wartą wspomnienia inwestycją, na którą gmina Krotoszyn otrzymała dofinansowanie z wdrażanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w wysokości ponad 700 tysięcy złotych była realizowana w 2017 roku budowa łączącej miejscowości Kobierno i Nowy Folwark. Ponadto w 2019 roku uzyskaliśmy dotację z budżetu województwa na prace związane z ochroną, rekultywacją i poprawą jakości gruntów rolnych na budowę dróg w Salni i Gorzupi – kończy włodarz Krotoszyna.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)