Getto opisane w książce
W poniedziałek, 11 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego omawiano książkę Joanny Rudniańskiej „Kotka Brygidy”.
Książka ta opowiada o 6-letniej Helence, mieszkance warszawskiej Pragi. Opowiada również o wojennych i powojennych losach kilku rodzin mieszkających pomiędzy kościołem, a synagogą i cerkwią. Wspaniała zadziwiająca lektura Joanny Rudniańskiej dotyka trudnych spraw Holocaustu. Przedstawia uczciwe i bez ulg rozmaite sposoby podejścia "biednych Polaków patrzących na getto" do losu Żydów. Jest to powieść, którą mogą czytać dzieci, jak zarówno i dorośli w każdym wieku. Według klubowiczów książkę czyta się szybko i lekko. Jednak trudniejsze (choć na pozór proste) pytania, które zadaje Helenka, w czytelniku pozostawiają głęboki ślad. Uczestnicy stwierdzili, że książkę jeszcze mocniej przeżywamy, gdy uświadomimy sobie, że opiera się na przeżyciach i wspomnieniach prawdziwych ludzi. Uczestnicy bardzo chętnie dodaliby tę książkę na listę lektur gimnazjalnych, ponieważ książka warta jest przeczytania, wzbudza ona do refleksji na wielu płaszczyznach.
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zaplanowano na 23 maja (godz. 15.30). Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcieliby zapoznać się z książką „Jane Blond szpiegowska misja” Jill’a Marshall.