• poniedziałek, 15 sierpień 2011 14:31
  •   603

Obchody 91 rocznicy Cudu nad Wisłą

Obchody 91 rocznicy Cudu nad Wisłą
Obchody 91 rocznicy Cudu nad Wisłą © © Michał Kołodziej

Władze samorządowe powiatu krotoszyńskiego, gminy Krotoszyn, przedstawiciele wojska, organizacji kombatanckich uczciły 91. rocznicę Bitwy Warszawskiej (nazywanej też Cudem nad Wisłą) składając kwiaty pod obeliskiem poświęconym pamięci żołnierzy Wojska Polskiego walczących w wojnie 1919-1921 roku.

Przy pomniku 56 Pułku Piechoty Wlkp. na ul. Mickiewicza kwiaty złożyli: Maciej Orzechowski, poseł na Sejm RP, Julian Jokś, burmistrz Krotoszyna, Leszek Kulka, starosta krotoszyński, Natalia Robakowska i Miłosz Zwierzyk, radni rady miejskiej w Krotoszynie oraz młodzież szkolna.

Walki pod Ossowem rozpoczęły się rankiem 14 sierpnia 1920 r. i trwały niemal do południa. Rozegrały się w ramach bitwy warszawskiej, która zatrzymała bolszewików na przedpolach stolicy i stanowiła przełom w przebiegu wojny polsko-bolszewickiej. Działania wojenne trwały jeszcze do października 1920 r.; Rosjanie zostali odepchnięci aż do linii Dniepru. Kończący wojnę Traktat Ryski, podpisany w marcu 1921 r., określał polską granicę na wschodzie. Bitwa warszawska jest uważana za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata.

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.