• poniedziałek, 16 styczeń 2017 09:29
  •   1655

Autyzm to nie wyrok

KRS 0000321541
KRS 0000321541 KRS 0000321541 © archiwum

Dzieci dotknięte tym zaburzeniem mają trudności w odnalezieniu się w grupie i współdziałaniu z innymi. Dlatego też często uciekają w samotność. Ale tak być nie musi, wczesne rozpoznanie autyzmu i odpowiednia terapia dają maluchom duże szanse na normalne życie. Rozpowszechnienie tej wiedzy i pomoc w dostępnie do najnowszych metod diagnozowania i leczenia to jeden z głównych celów Fundacji Na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Nowa Nadzieja”.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Fundacja została założona przez rodziców dzieci z autyzmem 8 lat temu. Obecnie pod jej opieką jest ponad 400 dzieci z całego kraju. Staraniem „Nowej Nadziei” powstały dwa Ośrodki Diagnozy i Terapii Zaburzeń Rozwoju, działające w Poznaniu i Kaliszu. Bardzo duży nacisk Fundacja kładzie też na działalność edukacyjną, która ma uświadomić rodzicom dzieci autentycznych, że im wcześniej uzyskają diagnozę, tym bardziej rosną szanse, by ich pociechy lepiej się rozwijały, uczyły i nawiązywały kontakty zarówno z rówieśnikami, jak i z dorosłymi opiekunami. – Nie zbliżymy się do osiągnięcia celu sami, potrzebujemy sojuszników w grupach profesjonalistów, mających bezpośredni kontakt z dzieckiem: lekarzy, pielęgniarek i położnych, opiekunów w żłobkach i nauczycieli w przedszkolach, tak aby mogli wykrywać symptomy rozwoju nienormatywnego i wskazywać drogi wsparcia – podkreślają przedstawiciele Fundacji, która nie ustaje w wysiłkach i prowadzi dla tych grup zawodowych bezpłatne szkolenia, wyposażając je w niezbędne wiedzę i kompetencje.

CHORUJE CAŁY ORGANIZM
Spośród wielu organizacji działających na rzecz osób z autyzmem „Nową Nadzieję” wyróżnia holistyczne (kompleksowe) podejście do leczenia tego zaburzenia rozwojowego. Członkowie Fundacji uważają, że zgodnie z najnowszą wiedzą naukową, należy leczyć cały organizm, dopiero wówczas można osiągnąć optymalne rezultaty. W popularyzowaniu tego podejścia współpracują z ośrodkiem, zlokalizowanych nieopodal Portland w USA. – Nadal jest to pionierskie w skali Polski – łączymy wczesną diagnostykę, terapię neurobiologiczną i leczenie biomedyczne. To daje wymierne efekty – mówią.

IM WCZEŚNIEJ, TYM LEPIEJ
Dzieci, które zostały zdiagnozowane i objęte terapią wcześnie – około drugiego roku życia, mają ogromne szanse na bardzo duże postępy. Przy takim postępowaniu zdarza się, że wbrew początkowemu rozpoznaniu wyklucza się autyzm, a stwierdza się innego rodzaju zaburzenia czy deficyty. W każdym przypadku objęcie dziecka i rodziny wsparciem i terapią to duża szansa poprawy. Najgorsze co można zrobić, gdy widzimy, że dziecko, nieprawidłowo się rozwija, to biernie czekać, aż „samo z tego wyrośnie”. Można latami czekać na samoistną poprawę, aż nadchodzi czas, gdy trzeba się skonfrontować ze smutną prawdą, że może ona już nigdy nie nastąpić. To wtedy prawdziwy dramat dla rodziców, gdy uświadamiają sobie, że na skutek ich zaniedbania dziecka być może pozostanie niepełnosprawne/

WSZECHSTRONNA POMOC
Oferta Fundacji jest skierowana do rodzin z całej Polski i nie tylko. Podstawowa forma pomocy to bezpłatne konsultacje dotyczące rozwoju dziecka. Jeśli rodzice mają wątpliwości, czy dziecko rozwija się prawidłowo, mogą zgłosić się telefonicznie i w sekretariacie umówić się na taką wizytę – w Kaliszu bądź Poznaniu, bądź w razie nagłej potrzeby – na konsultacje on-line. Jednak czas oczekiwania na spotkanie nie jest dłuższy niż tydzień.

Udzielamy również bezpłatnych porad prawnych i kulinarnych, jeśli dziecko wymaga specjalistycznej diety. Jeśli jest potrzeba, rodziny mogą skorzystać z wielospecjalistycznej diagnozy zespołowej prowadzonej przez psychologa, psychiatrę, logopedę i terapeutę. Mamy także bogatą ofertę zajęć terapeutycznych: od logopedii i terapii rozwojowej wyrównującej deficyty, poprzez kynoterapię, ar terapię, zajęcia z psychologiem po zajęcia grupowe, np. trening umiejętności społecznych. Nowością są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dla dzieci z trudnościami w nauce czytania i pisania – wyjaśnia dr Justyna Leszka, dyrektor Fundacji „Nowa Nadzieja”.

– Fundacja nie zapomina również o starszych dzieciach, młodzieży i młodych dorosłych. W ciągu najbliższych kilku lat planujemy budowę kompleksowego ośrodka aktywizacyjno-terapeutycznego w Śliwnikach, nieopodal Kalisza i Ostrowa Wlkp. – informuje Piotr Tamankiewicz, prezes Fundacji „Nowa Nadzieja”.

TROCHĘ AKTUALNOŚCI
Ubiegły rok był dla „Nowej Nadziei” bardzo pomyślny. Dzięki wsparciu darczyńców z 1% podatku Fundacja mogła od stycznia przyjąć w swojej nowej siedzibie w Poznaniu znacznie więcej dzieci potrzebujących wczesnej diagnostyki i odpowiedniej terapii. Umożliwiło to także wprowadzenie bezpłatnych konsultacji. 18 lutego odbędzie się Międzynarodowa Konferencja „Autyzm – podejście biomedyczne”. – Zapraszamy na nią rodziny i specjalistów – mówi prezes Zarządu Fundacji Piotr Tomankiewicz. – To będzie duże wydarzenie i ukoronowanie naszej działalności, polegającej na poszukiwaniu najnowszych rozwiązań terapeutycznych i medycznych na całym świecie. W odpowiedzi na potrzeby rodziców udało nam się skłonić dr. Johna Greena ze Stanów Zjednoczonych do wystąpienia na Konferencji i podzielenia się doświadczeniami w zakresie leczenia autyzmu z szerokim audytorium – dodaje.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.