• Krotoszyn
  • czwartek, 23 maj 2019 07:30
  • Wideo
  •   455

74. rocznica zakończenia II wojny światowej

74. rocznica zakończenia II wojny światowej
74. rocznica zakończenia II wojny światowej © Sebastian Kalak

W rocznicę zakończenia II wojny światowej 8 maja przedstawiciele samorządów oraz członkowie organizacji społecznych i politycznych, a także uczniowie krotoszyńskich szkół złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Wolności na pl. Jana Pawła II i pod pomnikiem 6 Pułku Artylerii Lekkiej na ul. Piastowskiej.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Pomnik 6 Pułku Artylerii Lekkiej powstał na terenie krotoszyńskich koszar, w których ta jednostka stacjonowała w 1974 r. z okazji 30lecia sformowania. W 1977 r. pomnik przeniesiono do Parku Miejskiego im. Wojska Polskiego. Po obu stronach kolumny znajdują się armaty dywizyjne kal. 76 mm ZiS 3.

W 2010 r. pomnik został ponownie odnowiony. Na tablicy znajduje się lista żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Jednostka walczyła w owym czasie w składzie 4 Pomorskich Dywizji Piechoty 1 Armii Ludowej Wojska Polskiego.

Z kolei Pomnik Wolności został odsłonięty 29 lipca 1923 r. Na początku II wojny światowej niemiecki okupant zniszczył pomnik. Dzięki inicjatywie mieszkańców w 2006 r. Jest on poświęcony Janowi Pawłowi II.

Krotoszynianie od lat świętują rocznicę zakończenia II wojny światowej. Warto wspomnieć, że Krotoszyn został zajęty przez Niemców w 1939 r., którzy wycofali się dopiero w 1945 r. Warto o tym pamiętać.

Po wyzwoleniu Krotoszyna, miasto zostało włączone do Polski, oczywiście jul innej jul tej przed II wojną światową. Klęska Niemiec była nieunikniona. Sojusznicy Hitlera, począwszy od Włoch, a skończywszy na małych państwach Bałkańskich zaczęli przechodzić na stronę przeciwną. Przełamanie Wału Pomorskiego i przekroczenie Odry dało początek operacji berlińskiej, 30 kwietnia 1945 r.

Adolf Hitler popełnił samobójstwo, a 2  maja 1945 r. Berlin został zdobyty. Bezwarunkowa kapitulacja Niemiec nastąpiła 8 maja 1945 r., a na żądanie Józefa Stalina nastąpiło powtórzenie je w kwaterze marszałka Gieorgija Żukowa, już 9 maja (wg czasu moskiewskiego). Dlatego przez wiele lat w Polsce, a właściwe w PRL-u to 9 maja był obchodzony jako dzień zakończenia II wojny światowej. Sam akt podpisania kapitulacji ma raczej charakter symboliczny. Walki w niektórych miejscach toczyły się jeszcze przez tydzień, wspomniana data to zakończenie II wojny światowej w Europie, na wschodzie wojna trwała kilka miesięcy dłużej. 6 i 9 sierpnia Amerykanie spuścili bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki, co przyczyniło się do zmiany podstawy Japończyków i zmuszenia ich o decyzji kapitulacji 2 września 1945 r. Koniec II wojny światowej dla niektórych wcale nie był końcem, a początkiem walki z nowym okupantem.

Na naszym terenie najbardziej znanym był oddział ppor. Zygmunta Borostowskiego ps. „Bora”, który został rozbity przez oddział Milicki Obywatelskiej, Urzędu Bezpieczeństwa i wspomnianej wyżej 6 Pułku Artylerii Lekkiej w maju 1946 r. Ostatni żołnierz wyklęty poległ w 1963 r., jednak większe oddziały uległy rozproszeniu już w latach 40. i na początku 50. XX w. II wojna światowa nadal jest w naszej pamięci i pamięci żyjących jeszcze świadków.

Był to dzień zwycięstwa nad Niemcami był końcem prawie sześciu lat okupacji, jednak dla nas oznaczało to zmianę jednego okupanta, na drugiego, z  którymi walki niektórzy na naszych ziemiach toczyli jeszcze przez kilka lat.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.