• piątek, 17 styczeń 2020 09:23
  •   853

20 lat owocnej współpracy

20 lat owocnej współpracy
20 lat owocnej współpracy © Sebastian Kalak

Wpiątek,17 stycznia w sali Kameralnej Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie poświęcone 20-leciu istnienia Towarzystwa Przyjaźni Krotoszyn – Mejszagoła. Była to okazja do wspomnień i podziękowań.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Mejszagoła to miejscowość, która leży 5 km na północny zachód od Wilna, przy autostradzie Wilno – Poniewież na Litwie. Mejszagoła zamieszkuje 3 tys. osób – 1,7 tys. w Mejszagole, reszta w 39 wsiach. Polacy stanowią 80 procent mieszkańców. Na pozostałe 20 procent składa się 13 narodowości z przewagą Litwinów i Rosjan.

Historia współpracy między Krotoszynem a Mejszagoła sięga 1991 roku, kiedy to Rada Miejska podjęła stosowną uchwałę. Było to pierwsze miasto partnerskie Krotoszyna. 9 grudnia 1999 powołano Towarzystwo Przyjaźni Krotoszyn – Mejszagoła, które miało na celu m.in. organizowanie wycieczek do Mejszagoły i przyjmowanie litewskich gości w Krotoszynie, zapoznanie się z historią miasta i kraju partnera, organizację widowisk dla gości z Mejszagoły, wspieranie Polonii na Litwie.

Towarzystwo zostało zarejestrowane w Sądzie Okręgowym w Kaliszu 11 stycznia 2000, a jako stowarzyszenie w Sądzie Rejonowym w Poznaniu 3 kwietnia 2001. Pierwszym prezesem stowarzyszenia (2000 – 2010) był Marek Wachelko. W 2004 stowarzyszenie zmieniło charakter na organizację pożytku publicznego.

Towarzystwo współpracuje na co dzień ze Szkołą Podstawową nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie oraz Szkołą Średnią w Mejszagole. Obecnie w skład kierownictwa Towarzystwa Przyjaźni Krotoszyn – Mejszagoła wchodzą: Tadeusz Stachurski (prezes), Sławomira Kalak (wiceprezes). Ryszard Ostałowski (skarbnik), Grażyna Kaczmarek (sekretarz), Wiesław Świeca i Andrzej Żwikiewicz.

Na spotkaniu z okazji 20-lecia przypomniano ks. prał. Józefa Obremskiego, duchownego z Wileńszczyzny, który prowadził – mimo zakazów – działalność duszpasterską, za co był wielokrotnie przesłuchiwany przez sowieckie służby bezpieczeństwa. W 2007 został patronem Szkoły Średniej w Mejszagole, a rok później – jako pierwsza osoba na Litwie – otrzymał Kartę Polaka. Urodził się w 1906, a zmarł w 2011.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)