• piątek, 13 czerwiec 2014 15:07
  •   525

Czy naprawdę jest pechowy?

Czy naprawdę jest pechowy?
Czy naprawdę jest pechowy? © © archiwum

Wielu wierzy, że jeśli ma się stać coś złego, to właśnie w piątek 13. Nawet ci, którzy na co dzień nie wierzą w przesądy, w ten dzień nie igrają z losem. Skąd wzięła się zła sława tego dnia?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Teorii jest kilka. Pierwsza wywodzi się z tradycji chrześcijaństwa. W Ostatniej Wieczerzy uczestniczyło właśnie 13 osób. Dzień po niej, w piątek Chrystusa umarł na krzyżu. Drugi przesąd związany jest z wydarzeniami, które miały w średniowieczu. 13 października (piątek) 1307 roku aresztowano templariuszy, których król Francji Filip IV oskarżył o herezję, sodomię i bałwochwalstwo.

Podejrzenia ponoć nie były słuszne, chodziło o pozbycie się wierzycieli – król był zadłużony u templariuszy. Przywódcy zakonu zostali skazani na śmierć przez spalenie na stosie.

Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, przed śmiercią przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V i Wilhelma de Nogaret, inicjatora procesu. Rok później wszyscy trzej nie żyli. Strach przed piątkiem trzynastego ma fachowe, medyczne określenie – paraskewidekatriafobia. Słowo to powstało z połączenia greckich wyrazów: paraskevi (piątek), dekatreis (trzynasty) i fobia (strach).

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)