Premier ws. afery podsłuchowej
Posłowie wysłuchają po południu informacji premiera Donalda Tuska na temat ujawnionych przez tygodnik „Wprost” nagrań podsłuchanych rozmów polityków, w tym ministrów jego rządu. Przewidziane są 10-minutowe wystąpienia klubów; posłowie będą mogli również zadawać pytania.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Informację zaplanowano o godz. 15.00. Wniosek o informację złożyły klub SLD po opublikowaniu we „Wprost” pierwszych dwóch rozmów: szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza i prezesa NBP Marka Belki oraz b. ministra transportu Stanisława Nowaka i b. wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza. Opozycja domaga się m.in. odwołania szefów MSW i MSZ.
W uzasadnieniu wniosku wskazano m.in., że urzędnicy państwowi, których rozmowy zostały nagrane „stawiali się ponad prawem, ustalając w sposób pozaprawny zmiany w rządzie, w prawie oraz wyniki przyszłych wyborów”.
PiS zapowiedziało złożenie wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu i rozpoczęto już rozmowy z innymi ugrupowaniami sejmowymi, szukając poparcia dla swojego pomysłu. SLD zaapelował do premiera, aby zgłosił w Sejmie wniosek o wotum zaufania dla rządu, a Twój Ruch – złożył projekt uchwały o skróceniu kadencji Sejmu.
Zgodnie z artykułem 158 konstytucji Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (231 głosów) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera.
Koalicja PO-PSL ma łącznie 235 posłów, zatem, by zdobyć odpowiednią większość, za wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności wobec obecnego rządu musiałoby zagłosować nie tylko cała opozycja, ale musiałoby się do niej przyłączyć co najmniej kilku posłów z klubów koalicyjnych.
(PAP)