• sobota, 06 czerwiec 2015 14:48
  •   783

Polska to najgorszy kraj dla emerytów

Polska to najgorszy kraj dla emerytów
Polska to najgorszy kraj dla emerytów © © archiwum

Brak godnej pracy dla emerytów, niewystarczająca opieka (np. medyczna) i fatalne warunki do starzenia się. Oto obraz Polski, jaki wyłania się z raportu dotyczącego życia osób starszych w Unii Europejskiej. Nasz kraj zajmuje w n im… przedostatnie miejsce!

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jak wynika z najnowszych badań Indeksu Aktywnego Starzenia, warunki, jakie panują w Polsce, nie sprzyjają życiu po przejściu na emeryturę. Na 28 państw Unii Europejskiej w rankingu Polska zajęła 27. Miejsce. I fakt, że nie znaleźliśmy się na ostatniej pozycji, nie powinien być pocieszeniem. Bowiem gorzej najstarszym obywatelom żyje się tylko w zagrożonej bankructwem Grecji.

Co wpłynęło na tak surową ocenę? Pod uwagi brano m.in. możliwość znalezienia pracy na emeryturze, szanse na samodzielne życie i zdrowie, aktywność społeczną staruszków. I nie ma się co dziwić, że wypadliśmy źle. – W Polsce nie ma ani warunków społecznych, ani materialnych, by po przejściu na emeryturę żyć godnie. Ma na to wpływ sytuacja finansowa osób starszych oraz zupełnie nierozwinięte usługi pielęgnacyjne dla osób po 70. Roku życia. Wszystko to sprawia, że seniorzy zamiast godnie żyć, marnie egzystują – wyjaśnia prof. Józefa Hrynkiewicz (70 l.) z sejmowej Komisji Spraw Senioralnych. Nie ma się więc co dziwić, że coraz większa liczba seniorów chce na starość wyemigrować z Polski – do miejsca, gdzie państwo bardziej dba o osoby starsze. Jak wynika z danych ZUS, w ciągu ostatnich 5 lat emerytur i rent przelewanych na zagraniczne konta zwiększyła się prawie dwukrotnie, do 43 tys. – Dzieci już dorosły, każde z nich ma swoje życie. Chętnie wyjechałoby za granicę na resztę życia. Przeprowadziłabym się nad Morze Śródziemne lub nad Ocean Atlantydzki – mówi Danuta Wasilewska (69 l.), emerytka z Bytowa, która zostaje co miesiąc 1,8 tys. zł.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.