• Kraj
  • wtorek, 14 maj 2013 12:35
  •   1615

Mądra i czuła opieka

Mądra i czuła opieka
Mądra i czuła opieka © archiwum

Wiek czy choroba sprawiają, że niemal w każdej rodzinie jest ktoś, kto wymaga troskliwej i odpowiedniej opieki. To nie jest łatwe zadanie. Ale w życiu trzeba być gotowym na wszystko.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Opieka nad starszą lub niepełnosprawna osobą wymaga sporo cierpliwości i zrozumienia dla potrzeb drugiego człowieka. Ci, którzy znają to na co dzień, wiedzą, jak trudne jest to zadanie. Dlatego nie każdy potrafi je udźwignąć, i nie można mieć o to pretensji. Ale gdy się już tego podejmiemy, trzeba wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo. Cierpliwość, uważność i odpowiednia organizacja to jedno. A delikatność psychiczna i fizyczna (nie mylić z brakiem siły) to drugie. Zwłaszcza te ostatnie cechy są ważne, bo wsparcie ze strony najbliższych i wspólne rozmowy są tym, co potrafi zdziałać cuda. Trzeba o tym pamiętać na co dzień.

UŁATWIENIA W DOMU
Organizacja najbliższego otoczenia jest szczególnie ważna w przypadku osób leżących lub gorzej poruszających się. Czasem wystarczą drobne zmiany, by codzienne życie stało się łatwiejsze. Usunięcie przeszkód na drodze to toalety (krzeseł i mebli zastawiających przejścia), zbędnych rzeczy, o które można się potknąć czy śliskich chodników, to wszystko poprawia komfort starszej osoby. Przy łóżku warto też zamontować uchwyty ułatwiające podnoszenie się. Sklepy ze sprzętem rehabilitacyjnym mają w swojej ofercie wiele przedmiotów poprawiających jakość życia, np. osób po udarze czy operacji biodra. Zawsze warto pytać, jakie wyroby medyczne podlegają refundacji.

Pierwszy krok to wizyta u lekarza po wniosek na zapotrzebowanie w wyroby medyczne. To on oceni, czy przysługuje Ci refundacja z NFZ. Może też skierować Cię do specjalisty. U osób w starszym wieku trzeba się liczyć z pojawieniem przewlekłych stanów niesprawności, takimi jak chociażby nietrzymanie moczu. Problem ten ma wymiar zarówno fizyczny, jak i psychologiczny. Trzeba to potraktować wyjątkowo delikatnie i zaopatrzyć chorego w dyskretne majtki chłonne. Refundacji podlega maksymalnie 60 sztuk na miesiąc. Warto też zapoznać z lekami przyjmowanymi przez seniora oraz sprawdzić, czy nie mają one skutków ubocznych, z których chory nie zdaje sobie sprawy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)