• środa, 16 maj 2012 14:28
  •   1615

Na wiatrak się nie godzą



Państwo Nowakowie z Dzielic są przeciwni budowie na pobliskim polu, jednego z trzech mających powstać na terenie gminy Rozdrażew, wiatraka. Według nich wyznaczone miejsce jest niezgodne z przepisami i wynosi mniej niż 500 metrów, a nie jak zapewniał przedstawiciel 1 km od zabudowań mieszkalnych.

Budowa ferm wiatrowych w gminie Rozdrażew to temat, który trwa już kilka lat. W tym czasie odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami firmy Nordex i Baltic Wind, którzy przekonywali, jak wydawać by się mogło, wszystkich zainteresowanych do celowości inwestycji na ich ziemiach. Skuszeni 20 tysiącami złotych, za potencjalną dzierżawę pod budowę wiatraków, rolnicy w większości przystali na warunki przedstawiciela. Również gmina po opracowaniu miejscowego planu zagospodarowania i podaniu go do wiadomości publicznej i społecznej konsultacji, zdaje się, zrobiła wszystko co możliwe żeby inwestycja przeszła w stan realizacji. Okazuje się jednak, że wątpliwości co do celowości stawiania wiatraków są nadal.

Wszystko pasuje - tylko nie u nas
Na początku rozmów gminy Rozdrażew z przedstawicielami firmy Nordex miało powstać 14 wiatraków. Już dzisiaj wiadomo, że mają powstać tylko trzy elektrownie wiatrowe. Wiatraki mają stanowić konkurencję dla dostawców energii i stanąć mają w miejscowościach: Wolenice, Dzielice i okolice Henrykowa. To element strategiczny firmy, która wzięła pod uwagę wcześniejsze wnioski mieszkańców o przesunięcie elektrowni od zabudowań mieszkalnych. Na dzień dzisiejszy elektrownie mają być zlokalizowane w odległości ponad 500 metrów od pierwszych zabudowań miejscowości Henryków i ponad 1 km od gospodarstw domowych w Dzielicach i Wolenicach. - W tej strategii mieszkańcy są chronieni, a działki zagospodarowane budynkami mieszkalnymi są poza strefą oddziaływania elektrowni - powtarzał na zebraniu 2 kwietnia przedstawiciel firmy, Michał Głowacki.

Nie wszyscy jednak podzielają jego argumentację. Pani Halina Nowak dementuje tę informację w liście, który nadesłała do naszej redakcji. Pojechaliśmy zatem do Dzielic żeby porozmawiać o nurtujących ją i męża wątpliwościach. - Wiatrak, który ma powstać ma odległość niecałe 500 metrów od naszego domu. Dokładnie jest od rowu, który znajduje się przy drodze - 500 m, a z drugiej strony 550 m. Od gospodarstwa zatem jest mniej niż 500 metrów, a miał być kilometr prawda? - mówi pani Halina.

Mąż pani Haliny popiera ją w deklaracji. Dodaje jednocześnie, że nikt nie wziął ich głosu pod uwagę. - Mówiłem na zebraniu, że nie zgadzam się na postawienie wiatraka. Przedstawiciel jednak stwierdził, że wszystko jest zgodnie z prawem - mówi pan Jerzy.

Małżeństwo dodatkowo widzi w budowie wiatraku we wspomnianej mniejszej odległości od domu same skutki uboczne. - Nie chcemy być złośliwi, bo tak mogą inni pomyśleć, ale ja osobiście choruję i mąż też. Mamy cztery konie, w tym dwa kuce, które są przyszykowane do wożenia dzieci i już chodzą pod siodłem. Nie po to mam zwierzęta, żeby odczuwały skutki uboczne z pola magnetycznego wytwarzanego przez wiatrak - żali się pani Halina.

I tak zrobią jak chcą
Odwiedziliśmy również innych mieszkańców Dzielic. Zdania, co do powstania wiatraka są podzielone. Ci, co mieszkają dalej twierdzą, że w niczym im to przeszkadzać nie będzie. - I tak postawią wiatraki i tak. Nie jest tajemnicą, że dogadali się już z Energą także to zbyt duże pieniądze poszły. Oprócz tego zrobią drogę i dojazdy do wiatraków. Gmina też ma mieć z tego pieniądze. Tak łatwo nie odpuszczą. Obiecali ludziom pieniądze na zebraniu. Henryków już cały kupili. Tamtych też kupią - powiedział anoniomowo jeden z mieszkańców Dzielic.

Pan Jerzy nie zaprzecza, że w najbliższym czasie ktoś z firmy się do niego zgłosi żeby porozmawiać, ale nic więcej na razie na ten temat nie mówi.

Przedstawiciel firmy Nordex zapewnił jednak, że z budowy wiatraków płyną same korzyści.- Jedna elektrownia jest w stanie zabezpieczyć energię dla 4 tysięcy domów. Gminie natomiast płacimy podatek od nieruchomości, obliczany od fundamentów i słupa. Przed nami jeszcze długa droga. Elektrownie nie powstaną wcześniej niż za dwa lata. Warto jednak już się zastanawiać. Osoby, które zgodzą się na oddanie ziemi w dzierżawę mogą liczyć na około 20 tys. zł rocznie. Nie ma mowy o żadnych skutkach ubocznych. Pole magnetyczne występuje tylko w obrębie 300 metrów. Wszystko jest robione zgodnie z przepisami i prawem- zapewnił  M. Głowacki.

Również wójt wypowiada się spokojne. - Mieszkańcy mieli okazję zgłaszać swoje uwagi podczas każdego etapu realizacji przez gminę przedsięwzięć. To długotrwała inwestycja, która jest wciąż w toku. Każdy głos jest tak samo ważny. Jak na razie wszystko odbywa się zgodnie z przepisami i procedurami - mówił Mariusz Dymarski.

Publikacja:
Marcin Szyndrowski
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.