• Zduny
  • poniedziałek, 08 październik 2018 12:09
  •   1313

Rajd Rowerowy po ziemi Zdanowskiej

Rajd Rowerowy po ziemi Zdanowskiej
Rajd Rowerowy po ziemi Zdanowskiej © Sebastian Kalak

W sobotę, 27 października, odbył się rajd rowerowy po ziemi zdunowskiej szlakiem walk Powstańców Wielkopolskich. Uczestnicy wyruszyli ze Zdun, a trasa wiodła przez Perzyce, Chachalnię, Borownicę, szaniec powstańczy z powrotem do Zdun.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Uczestnicy wyruszyli ze Zdun, a trasa wiodła przez Perzyce, Chachalnię, Borownicę, szaniec powstańczy z powrotem do Zdun. Na zakończenie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Później odbył się poczęstunek w kawiarni „Retro”. Warto przypomnieć, że rajd odbył się z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, walk powstańczych na ziemi zdunowskiej oraz przyłączenia Zdun do Niepodległej Polski.

Zduny zostały wyzwolone 3 stycznia 1919 r. przez kampanię powstańczą z Jarocina. W tym mieście powstała Straż Ludowa, którą dowodził ks. Bolesław Jaśkowski. 4 stycznia kampania ostrowska (do 15 stycznia), potem krotoszyńska (do 5 lutego) i rozdrażewska (od 6 lutego). 3 stycznia został też bezkrwawo zdobyty Kobylin. Tam też powstała Straż Ludowa licząca 70 osób pod dowództwem sierżanta Ignacego Gajowczyka.

29/30 stycznia nastąpiło rozbrojenie polskich posterunków na szosie do Cieszkowa. 6 lutego Zduny zostały zaatakowane i zdobyte przez Niemców. Kampania rozdrażewska zmuszona była się wycofać. W walkach poległo 17 powstańców w tej miejscowości oraz jeden mieszkaniec Zdun.

Na front pod Zdunami skierowano 3. kampanię koźmińską w sile 118 ludzi pod dowództwem sierżanta Stanisława Sowińskiego. Rozpoczęła się walka o Krotoszyn! Miasto zostało obronione, jednak kilkukrotne odbicia Zdun nie przyniosło skutku. 16 lutego odbyły się naprawdę krwawe walki. Niemcy przy udziale pociągu pancernego podjęli próbę zdobycia miasta, jednak dzięki heroizmowi Ludwika Zielezińskiego, który wysadził tory kolejowe pomiędzy Perzycami a Zdunami, atak się nie powiódł.

W dniach 18-21 lutego Niemcy przystąpili szturm na Borownicę, jest to dziś zachodnia część Chachalni. Miejscowość była bohatersko broniona przez naszych powstańców. Niestety utraciliśmy ją, a co najgorsze w trakcie walk poległo kilkunastu żołnierzy, w tym 15 zatrutych gazami. W trakcie tych nierównych walk Niemcy stosowali artylerię, gaz, pociski gazowe, a nawet miotaczy min.

Pod Zdunami walczyli powstańcy z Krotoszyna, Zdun, Kobylina, Ostrowa, Pleszewa, Koźmina Wielkopolskiego, Jarocina, Odolanowa i Skalmierzyc. Pod Zdunami poległo łącznie ponad 30 powstańców. Część i Pamięć poległym!

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)