Turystyka w regionie - najpopularniejsze miejsca wypoczynku
Nie musimy wyjeżdżać daleko, by wypocząć nad zalewem wodnym. W samym Ostrowie są przecież Piaski-Szczygliczka, a niedaleko znajdują się: Kobyla Góra, Antonin czy Gołuchów. Oszczędź czas i pieniądze - zamiast jechać nad morze, sprawdź, co oferują ośrodki wypoczynkowe w regionie!
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Piaski Szczygliczka – ośrodek wypoczynkowy nad zalewem Piaski Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim. Dookoła zalewu znajduje się park, a w nim ścieżki ścieżki pisze i rowerowe. Ośrodek dysponuje placami zabaw, boiskami wielofunkcyjnymi, siłownią na świeżym powietrzu, ścieżką edukacyjno-ekologiczną, kąpieliskiem strzeżonym, restauracją plażową i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Będąc tutaj, warto odwiedzić także Park Przygód, gdzie wśród atrakcji znajduje się pierwszy i najdłuższy w południowej Wielkopolsce park linowy z czterema trasami oraz jedyną w Polsce wieżą na5ięć, w skład której wchodzi 5 atrakcji wyzwalających niesamowite napięcie. Na Piaski udać się może każdy niezależnie od wieku. Każdego ciepłego dnia goszczą tu tłumy: młodzież, rodziny, wczasowicze, dzieci. Wszyscy świetnie się bawią i korzystają z możliwości, jakich jest tutaj naprawdę wiele.
Kobyla Góra – miejscowość oddalona od Ostrowa o ok. 30km. Wartości przyrodniczo – krajobrazowe reprezentowane są tu przez glacjotektonicznie spiętrzone wzniesienia morenowe oraz lasy. Tutaj znajduje się najwyższe wzniesienie w Wielkopolsce – Kobyla Góra, której wysokość wynosi 284 m n.p.m. W 1999 roku na jej szczycie postawiony został dwudziestometrowy Krzyż Wielkopolski, będący pomnikiem przełomu tysiącleci. Od tego czasu wzniesienie nazywane jest Górą Krzyża i stało się miejscem imprez o charakterze religijnym i kulturalnym. W 2005 r. na wzgórzu postawiono również dzwonnicę z dzwonem Jana Pawła II. Kobylą Górę głównie odwiedzają młodzi turyści, którzy preferują aktywną formę spędzania czasu wolnego. W czasie sezonu letniego Kobyla Góra "tętni życiem". Oferowany jest tu szeroki wachlarz usług dla uatrakcyjnienia wypoczynku przyjeżdżającym gościom. Do najważniejszych atrakcji należą: klub Yachtowy „Orion”, szkoła Windsurfingu, wypożyczalnia sprzętu pływającego, można tu popływać łódką, kajakiem i rowerem wodnym, nie brakuje tutaj hoteli, domków turystycznych i pola namiotowego, w sezonie letnim odbywają się w "Kobylej" liczne imprezy sportowe i kulturalne, dla młodzieży polecamy dyskotekęEPOKA, a dla rodzin zwiedzenie niewielkiego miasteczka, zabytków, pomników przyrody i parków.
Antonin – miejscowość wypoczynkowa położona wśród lasów nad stawem Szperek, ok. 15 km od Ostrowa Wielkopolskiego. Do roku 1800 miejscowość nosiła nazwę Szperek, zmieniono ją dla uczczenia nowego właściciela, którym został Antoni Henryk Radziwiłł, namiestnik Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Książę Radziwiłł wzniósł w latach 1821–26 nad stawem drewniany pałac myśliwski. Oryginalne jest zwłaszcza rozwiązanie jego wnętrza, z trójkondygnacyjną salą z galeriami, wspartą na kolumnie, będącej zarazem kominem. Dziś pałac mieści hotel i restauracje, jest też miejscem organizowania dorocznych przeglądów pianistycznych. Budowlę otacza piękny park, z licznymi pomnikowymi okazami dębów. Obok pałacu znajduje się siedziba nadleśnictwa Antonin, a przy nim, w dawnej „Ogrodówce”, izba edukacyjna, która stanowi początek liczącej 2,5 km ścieżki przyrodniczej do rezerwatu i stawu Wydymacz. W Antoninie znajduje się też kaplica grobowa Radziwiłłów, o cechach architektury bizantyjskiej, z bogato rzeźbionymi kolumnami, służąca obecnie za kościół. Po przeciwnej stronie stawu Szperek znajduje się ośrodek wypoczynkowy „Lido” z restauracjami, domkami wczasowymi i kempingowymi. Tutejsza, piaszczysta plaża pomieści wielu turystów i plażowiczów, którzy mogą także korzystać z wodnych obiektów pływających, tj. rowery i kajaki. Wieczorem można się odprężyć w w parkach, albo potańczyć przy dobrej muzyce w klubie „Szperek”. Na dzieci czeka przyjazny plac zabaw, a na spacerowiczów ścieżki leśne i szlaki spacerowe.
Milicz – miejscowość, która do dziś zachowała średniowieczny układ miasta, zbliżony do owalu, z rynkiem i ulicami zbiegającymi się przy dawnych bramach miejskich. W północno–wschodniej części miasta znajduje się ciekawy klasycystyczny kościół św. Michała Archanioła, który w obecnym kształcie powstał w roku 1821. Na zachód od rynku, w parku przy ul. Kasztelańskiej wznoszą się ruiny zamku, którego początki, wg najnowszych badań, sięgają drugiej połowy XIII wieku. Obok znajduje się klasycystyczny pałac, zbudowany w latach 1797–98 dla Joachima, obecnie siedziba Zespołu Szkół Leśnych. Otaczający pałac park jest jednym z pierwszych w tym regionie w stylu angielskim. Rośnie w nim 80 gatunków drzew i krzewów.
W dzielnicy Karłów, 2,5 km od centrum miasta w kierunku Wrocławia znajduje się Ośrodek Sportu i Rekreacji z basenem kąpielowym. Nieopodal, na leśnej polanie wznosi się kościół św. Anny, zbudowany w latach 1807–1809, na miejscu kultu religijnego, sięgającego korzeniami średniowiecza. Tam też znajduje się tzw. kamień św. Jadwigi. Charakterystyczne dla Milicza są także Stawy Milickie.
Gołuchów – miasto oddalone od Ostrowa o ok. 30km, walory turystyczne, kulturowe i przyrodnicze gminy Gołuchów są unikatowe w skali regionu, a nawet kraju. Gołuchowski Ośrodek Turystyki i Sportu położony jest wśród pięknych lasów nad 61 hektarowym jeziorem zaporowym, w 45 domkach zamieszkać może 190 turystów.
Ośrodek dysponuje: kąpieliskiem strzeżonym, plaża piaszczystą, wypożyczalnią sprzętu pływającego, polem namiotowym, stanowiskami dla przyczep campingowych, boiskami piłkarskimi oraz piłki siatkowej. Na terenie Ośrodka znajdują się bary szybkiej obsługi i punkty handlowo- gastronomiczne oraz świetlica wyposażona w sprzęt audiowizualny, gry planszowe , badminton, stół do tenisa stołowego, bilard.
Przebywając w nieskażonej przyrodzie, pięknych krajobrazach można poznać znajdujące się w pobliżu ośrodka atrakcje historyczne, przyrodnicze i turystyczne, największy park krajobrazowy w Polsce ( 162ha i 1500 gatunków i odmian roślin) i zamek w stylu renesansu francuskiego, przypominający kształtem zamki znad Loary. Zamek związany był przez wieki ze znakomitymi polskimi rodami: Leszczyńskich, Działyńskich i Czartoryskich, we wnętrzu skrywa wyjątkową kolekcję waz greckich. Otoczony jest malowniczym parkiem, największym w Polsce arboretum. W skład kompleksu zamkowo – parkowego wchodzą również dwa Muzea Leśnictwa. W sąsiedztwie parku zorganizowano Pokazową Zagrodę Zwierząt. Ośrodek, to wręcz idealne miejsce na spokojne spędzenie wczasów rodzinnych, baza noclegowo- żywieniowa dla wycieczek szkolnych, turystyczno krajobrazowych, organizatorów obozów sportowych, harcerskich, to także „raj” dla wędkarzy i grzybiarzy.
{zhgooglemap:1}