• Krotoszyn
  • czwartek, 23 maj 2019 10:23
  • Patronat
  •   1206

Chcą pokazać polskie osiągnięcia naukowe i artystyczne

Chcą pokazać polskie osiągnięcia naukowe i artystyczne
Chcą pokazać polskie osiągnięcia naukowe i artystyczne © Sebastian Kalak

W Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie odbyła się konferencja prasowa, poświęcona Ogólnopolskiemu Festiwalu Sztuki / Wzornictwa / Technologii TECH-ART. Omówiono założenie i idee tego wydarzenia, zaplanowanego na 6 lipca.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W konferencji udział wzięli Bartosz Blecha – prezes Stowarzyszenia Klub Art., Halina Helka – prezes Naswoim sp. z o.o., Dominika Biadała – artystka i garfik, Agnieszka Ligocka – doradca terenowy Fundacji Czyste Powietrze, Martyna Szymczak – wizażystka i kosmetolożk, Karina Maj – specjalistka ds. technik marketingu, Jacek Kępa – naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy Urzędu Miejskiego w Krotoszynie, Waldemar Wronecki – zastępca naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Krotoszynie. – Wszystko zawdzięczamy technologii – to, w co się ubieramy, czym urządzamy dom i miejsca pracy itp. Chcemy docenić osoby, które tworzą tego typu udogodnienia, jak również pokazać, w jakim kierunku zmierza nowoczesna technologia, jakie branże wypierane przez robotykę. To jest główny cel Festiwalu TECH-ART – podkreślił Bartosz Blecha.

Celem tego wydarzenia jest pokazanie najnowszych polskich osiągnięć naukowych i artystycznych poprzez podniesienie umiejętności i rozwiązanie warsztatu osób w danej dziedzinie sztuki lub nauki, wzrost wartości lokalnych twórców i organizacji kulturalnych czy zaprezentowanie efektów pracy uczestników festiwalu. Nadrzędnym celem jest wypracowanie w perspektywie najbliższych lar rozpoznawalnej na świecie, polskiej marki, kojarzącej się z innowacyjnością i technologiami przyszłości.

W trakcie festiwalu zaprezentowany zostanie dorobek polskich artystów i twórców oraz pionierów w dziedzinach takich jak technologia, rysunek, malarstwo, rzeźba, grafika, design, fotografia, wzornictwo przemysłowe, techniki marketingu lub inżynieria finansowa. Wystawionych będzie ponad 200 prac z dziedziny fotografii, rysunków, obrazów, rzeźb czy wynalazków i patentów. Festiwal odbywać się będzie w krotoszyńskim muzeum, w hali widowiskowo-sportowej i na rynku.

Karolina Hełka wyjaśniła, że celem działań firmy Naswoim podczas festiwalu będzie propagowanie ogrzewania słonecznego z wykorzystaniem fotowoltaiki. – Wcześniej sprzedawaliśmy marzenia, ale po latach trudów i upowszechniania nowej technologii grzewczej mamy już spektakularne efekty. Zauważamy, że w społeczeństwach zachodnich, także w polskich, następuje powolne odwracanie trendów, od konsumpcjonizmu do minimalizmu. My chcemy te trendy wzmocnić, prezentując i popularyzując nowe technologie ekologiczne – oznajmiła prezes Naswoim.

Dominika Biadał przekonywała, że nowoczesne wzornictwo (design) oraz grafika użytkowa powinny być na dużą skalę wykorzystywane w przestrzeni miejskiej. Z kolei Agnieszka Ligocka zaznaczyła, że konieczne jest udzielenie wsparcia finansowego tym mieszkańców terenów wiejskich, które decydują się na wymianę starych pieców na piece ekologiczne lub urządzenia fotowoltaiczne. Ona oraz jej współpracownicy wspierają mieszkańców wiedzą na temat pozyskiwania dotacji na wdrażanie technologii chroniących czyste powietrze.

Martyna Szymczak opowiedziała o swojej pasji wizażystki i makijażystki. Jak stwierdziła, może swoim klientom zapewnić całkowitą metamorfozę z pomocą stosunkowo prostych technik, wykorzystujących jednak najnowsze osiągnięcia z dziedziny kosmetologii.

Organizatorzy festiwalu poinformowali, że w imprezie weźmie udział wielu wystawców, reprezentujących różne dziedziny życia, jak choćby Tomasz Pielak – kaliski artysta specjalizujący się w technice aerografu studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Beata Przekotowska – doradztwo finansowe, Agnieszka Mazur – projektantka wnętrz, Mateusz Kiszka – fotograf, animator kultury, absolwent Uniwersytetu Akademickiego w Poznaniu, Marek lapis – zajmujący się fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią społeczną, Angelika Szczepaniak – z zamiłowania rysowniczka ikon z kultowych książek czy filmów.

Na koniec konferencji przedstawiciele samorządów, Jacek Kępa i Waldemar Wronecki, szczerze pogratulowali organizacjom wspaniałej koncepcji festiwalu, który łączy pozornie dwie odległe sobie dziedziny – sztukę i technologię. Zarówno władze powiatowe, jak i gminne wsparły finansowo zbliżającą się imprezę kwotami – odpowiednio 7 i 15 tysięcy złotych.

Sponsorami i parterami festiwalu są: Sklejka-Eko S.A. Producent sklejki, Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Krotoszynie, Nadleśnictwo Krotoszyn, Krotoszyński Ośrodek Kultury, Muzeum Regionalne w Krotoszynie oraz CSiR Wodnik.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)