• Rozdrażew
  • wtorek, 15 październik 2019 09:51
  •   900

10-lecie rozdrażewskiego krwiodawstwa

10-lecie rozdrażewskiego krwiodawstwa
10-lecie rozdrażewskiego krwiodawstwa © archiwum

Pod koniec września w „Chacie na Rozdrożu” odbyła się uroczystość z okazji 10plecia działalności Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Gminy w Rozdrażewie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

O tym, że oddawanie krwi jest potrzebne nie trzeba nikomu przypominać. Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzi, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa. Takimi ludźmi z pewnością są krwiodawcy z HDK przy Urzędzie Gminy w Rozdrażewie.

W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyli krwiodawcy i licznie zaproszeni goście, którzy przez dekadę, wspomagali działalność klubu. Spotkanie rozpoczęła prezes klubu HDK PCK – Monika Zefirian, która podsumowała działalność oraz przybliżyła ideę honorowego krwiodawstwa. Dziesięć lat temu zabawę z honorowym krwiodawstwem rozpoczynało 11 osób. Obecnie klub liczy 90 członków. Na przestrzeni 10 lat zorganizowano 9 akcji poboru krwi i rejestracji dawców szpiku kostnego, podczas którego krwiodawcy oddali ok. 133 640 ml tego życiodajnego płynu, a 25 osób odważyło się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku. Podczas uroczystości przewodniczący Rady Rejonowej HDK PCK – Robert Wasielak wręczył odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi.

Uhonorowani zostali: brązową odznaką honorową III stopnia: Mirosława Grobelna oraz Tomasz Stęclik za oddanie 6 litrów krwi; srebrną odznaką honorową II stopnia: Tomasz Stęclik za oddanie 12 litrów krwi; złotą odznaką honorową I stopnia: Przemysław Jankowski za oddanie 18 litrów krwi.

Zachęcamy wszystkich do oddawania krwi. Oddając krew możesz sobie wyobrazić, że dzięki twojemu cennemu darowi krwi czyjeś życie zostanie uratowane. Ponownie będzie się mógł uśmiechać i przede wszystkim żyć! Osoba, która otrzyma Twoją krew pozostanie nieznana, ale pamiętaj że ona też jest czyimś przyjacielem, rodzicem lub krewnym.

Jeżeli zatem jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia; czujesz się zdrowy;  ważysz nie mniej niż 50 kg; pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi to zjedz lekki posiłek, zabierz dokument ze zdjęciem i numerem PESEL pozwalającym na stwierdzenie tożsamości i zgłoś się do rejestracji w siedzibie najbliższego punktu poboru krwi.

Warto również zaznaczyć, że w całym powiecie odbywa się wiele akcji poboru krwi przy okazji różnego typu eventów. Jeśli się wahacie, to może podczas jakieś aktywnej imprezy odważycie się na ten pierwszy krok. Oddawanie krwi naprawdę nie boli.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)