• Milicz
  • czwartek, 25 czerwiec 2020 09:34
  •   1720

W niedzielę wybieramy prezydenta RP

W niedzielę wybieramy prezydenta RP
W niedzielę wybieramy prezydenta RP © archiwum

Już w najbliższą niedzielę, 28 czerwca odbędą się wybory prezydenta RP na kolejną 5-letnią kadencję. Wybierać będziemy spośród 11 kandydatów. Lokale wyborcze czynne będą w goliznach od 7:00 do 21:00. Ze względu na pandemię koronawirusa w lokalach obowiązywać będą zaostrzone wymogi sanitarne.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W powiecie milickim czynnych będzie 27 lokali wyborczych, w tym 19 w gminie Milicz, 5 w gminie Krośnice i 3 w gminie Cieszków. Podział na obwody głosowania i usytuowanie lokali wyborczych we wszystkich naszych gminach są takie same, jak w wyborach parlamentarnych w 2019 r. W naszym powiecie uprawnionych do głosowania jest 29 282 mieszkańców, z czego 19 199 mieszkańców w gminie Milicz, 6 339 mieszkańców w gminie Krośnice i 3 744 mieszkańców w gminie Cieszków.

Ze względu na pandemię koronawirusa wybory prezydenckie odbędą się metodą mieszaną – bezpośrednio w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie. Z możliwości korespondencyjnego głosowania skorzystało w naszym mieście 139 osób: 92 mieszkańców w gminie Milicz, 29 osób w gminie Krośnice i 18 mieszkańców w gminie Cieszków. Wyborcy ci otrzymają drogą pocztową pakiety wyborcze, które po wypełnieniu mogą albo wrzucić do skrzynki pocztowej, albo przekazać do urzędu gminy, lub też w dniu wyborów przekazać bezpośrednio obwodowej komisji wyborczej pracującej w lokalu wyborczym.

W wyborach prezydenckich startuje 11 kandydatów. Są to w kolejności alfabetycznej: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek.

Jeśli w wyborach 28 czerwca żaden z kandydatów nie uzyska co najmniej 50 procent ważnych głosów, odbędzie się druga tura wyborów, którą zaplanowano na niedzielę, 12 lipca. Weźmie w niej udział dwóch kandydatów, którzy uzyskali największa liczbę głosów.

Lokale wyborcze czynne będą w godz. 7:00 – 21:00. Udając się do lokalu wyborczego, należy pamiętać o zabraniu dowodu osobistego, a jeśli jest to z jakiegoś powodu niemożliwe, można wziąć paszport, prawo jazdy, albo legitymację szkolną lub studencką. Tylko na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość komisja wyborcza wyda kartę do głosowania.

Każdy wyborca otrzyma w lokalu wyborczym jedną kartę do głosowania z nazwiskami wszystkich kandydatów. Aby oddany głos był ważny, należy postawić znak „X” w karcie przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Wyborcy, którzy wiedzą, że 28 czerwca będą przebywać poza miejscem swojego stałego zamieszkania i nie będą mogli głosować w swoim lokalu wyborczym, również mogą wziąć udział w wyborach. W tym celu muszą do piątku, 26 czerwca zwrócić się do swojego urzędu gminy o wydanie tzw. zaświadczenia o prawie do głosowania. Urząd gminy wyda wyborcy dwa zaświadczenia – tylko o prawie głosowania w I turze wyborów 28 czerwca i drugie o prawie do głosowania podczas II tury wyborów 12 lipca, jeśli ponowne głosowanie okaże się konieczne. Z takim zaświadczeniem można zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym w Polsce.

Natomiast wyborca, który w dniu wyborów 28 czerwca będzie przebywać na kwarantannie, która rozpoczęła się po 23 czerwca, może głosować korespondencyjnie. W tym celu musi skontaktować się do piątku, 26 czerwca ze swoim urzędem gminy.

Z powodu pandemii koronawirusa w lokalach wyborczych obowiązywać będą zaostrzone wymogi sanitarne. Oprócz członków komisji wyborczej w lokalu będzie mogła przebywać jednocześnie ograniczona liczba osób – jedna osoba na 4 m kw. Obowiązkowe będzie też noszenie maseczki ochronnej zakrywającej usta i nos. W środki ochrony osobistej – maseczki, rękawice ochronne, przyłbice – wyposażenie będą też członkowie komisji wyborczej.

Przy wejściu do lokalu wyborczego ustawiony będzie dozownik z płynem dezynfekcyjnym do rąk. Ponadto co jakiś czas dezynfekowane będą wszystkie powierzchnie, takie jak: klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higieniczno – sanitarne, w tym armatura, uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym. Natomiast sam lokal wyborczy wietrzony będzie co jakiś czas przez co najmniej 10 minut.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)