• Ostrów Wielkopolski
  • środa, 26 sierpień 2020 07:42
  •   1250

Na ratowanie zabytków

Można składać wnioski
Można składać wnioski Można składać wnioski © archiwum

Powiat Ostrowski ponownie zamierza wesprzeć odnawianie i renowację zabytków w regionie. Pieniądze rozdysponowane będą podczas przydzielania środków finansowych na rok 2021.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Dzięki powiatowym dotacjom na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków znajdujących się na obszarze powiatu ostrowskiego w ostatnich latach odnowiono kilkanaście obiektów, wśród których były nie tylko budynki czy okazałe eksponaty, ale także najmniejsze detale. Przed niszczeniem uratowane zostały m.in. wnętrza budynków, ołtarze w kościołach, krzyże, także te przydrożne, rzeźby, obrazy, figury czy dekoracje.

Ostatnimi inwestycjami dotowanymi przez Powiat Ostrowski były: prace konserwatorskie ołtarzyka w kościele parafialnym parafii pw. św. Mikołaja i Matki Bożej Szkaplerznej w Korytach oraz wymiana okien na wieży kościoła w ostrowskiej parafii pw. N.M.P. Królowej Polski. Konserwacja ołtarzyka została dofinansowana kwotą 9 200 zł, z kolei na wyminą okien wieży przy „Małym Kościółku” przekazano 25 000 zł.

Wnioski kierowane do Zarządu Powiatu Ostrowskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków znajdujących się na obszarze powiatu ostrowskiego można składać do Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim do 30 września. Prace prowadzone przy zabytkach i dotowane przez Powiat Ostrowski powinny być zakończone do końca listopada roku, na który została przyznana dotacja. Wtedy upływa termin rozliczenia dotacji.

Zgodnie z zapisami uchwały nr XLII/360/2014 z 29 października 2014  roku w zakresie sprawowania opieki nad zabytkami może ubiegać się osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna posiadająca tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności lub użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczenia prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać w Wydziale Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego pod nr tel. (62) 73 78 474.

Publikacja:
Nasz Rynek
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.