• czwartek, 03 wrzesień 2020 08:30
  •   1504

Pamięć wciąż żywa

Pamięć wciąż żywa
Pamięć wciąż żywa © Sebastian Kalak

Władze samorządowe i mieszkańcy Krotoszyna jak zawsze pamiętali o ofiarach II wojny światowej. 1 września, w rocznicę jej wybuchu, złożyli im hołd poprzez uczczenie minutą ciszy oraz złożenie wiązanek kwiatów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

O godz. 10:00 na krotoszyńskim rynku zjawili się przedstawiciele władz gminy i powiatu i lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Przy tablicy upamiętniającej przywódców Polskiego Państwa Podziemnego zrezygnowano z okolicznościowych przemów, a w klimat uroczystości wprowadził przybyłych wiceburmistrz Ryszard Czuszke (60 l.), po czym dodał, że delegacje samorządowe się rozdzielą i każda uda się w inne miejsce. Wszak na mapie Krotoszynie nie brakuje miejsc pamięci, związanych z II wojną światową i późniejszym okresem stalinowskim. Część wybrała się zatem pod pomnik 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, gdzie czekali już przedstawiciele Stowarzyszenia Samorządowa Inicjatywa Obywatela – Antoni Korsak (71 l.) i Artur Paterek.

Następnie ta grupa udała się na dworzec PKP, gdzie zgromadziła się młodzież z kilku krotoszyńskich szkół. Wiceburmistrz Czuszke przypomniał zebranym o dwóch ważnych wydarzeniach. Tablica umiejscowiona na dworcu upamiętnia tragiczne zdarzenie z 2 września 1939 roku, kiedy to pociąg ewakuacyjny z mieszkańcami powiatu został zbombardowany przez niemieckie lotnictwo w Kole. Z kolei w pobliskim polu znajduje się tablica nawiązująca do roku 1945, kiedy przez Krotoszyn przejeżdżał pociąg z niemieckimi dziećmi. – Podróżowali w koszmarnych warunkach. Wówczas mieszkańcy miasta zaopiekowali się częścią tych maluchów. Ta postawa powinna być dla nas cenną lekcją. Mimo dopiero zakończonej wojny ludzi stać było na solidarność i wzniesienie się ponad podziałami – mówił Ryszard Czuszke. Potem delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.