• piątek, 01 listopad 2013 15:51

Wodny inżynier

Te groźne zęby służą śninaniu drzew. Bóbr jest wyłącznie roślinożerny
Te groźne zęby służą śninaniu drzew. Bóbr jest wyłącznie roślinożerny Te groźne zęby służą śninaniu drzew. Bóbr jest wyłącznie roślinożerny © © archiwum

Pierwsze i oczywiste skojarzenie z bobrami to tamy na rzekach. To, że bobry popisują się przy ich budowie prawdziwym kunsztem inżynierskim, wiedzą nawet dzieci.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Dorośli jednak często mają problem z odpowiedzeniem na ich dociekliwe pytania: dlaczego bobry budują tamy? Brytyjscy realizatorzy z National Geographic w pasjonujący sposób dadzą na nie odpowiedź. Przez rok towarzyszą z kamerą bobrom z amerykańskiego parku narodowego gór Grand Teton. Odkrywają przy tym niesamowity świat i życie codzienne tych zwierząt. Warto wspomnieć, że także polscy biolodzy mają swój wkład w odkrywaniu zagadek wodnych inżynierów. Naukowcy wykazali, że przez powalanie drzew bobry pomagają w żerowaniu nietoperzom. Oba te gatunki są w Polsce pod ochroną. Jak widać, zwierzęta chronią się też nawzajem. Niech jednak nie zwiedzie nas dosyć niepozorny wygląd bobra. Jego zęby są ostre jak dłuta. W Kanadzie zdarzył się przypadek zagryzienia psa, który zbyt zbliżył się po pływającego bobra i go przestraszył.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.