• czwartek, 07 sierpień 2014 06:53
  • 1 zdjęcie, Wideo

Podwójny jubileusz i Mistrzostwa Polski w Sumo

Podwójny jubileusz i Mistrzostwa Polski w Sumo
Podwójny jubileusz i Mistrzostwa Polski w Sumo © © e-Maco

Orgiami, ikebana, manggha, sushi, samurajskie miecze i sumo zdominują najbliższy weekend (8-10 sierpnia). W tych dniach Krotoszyn zamieni się w stolicę kultury japońskiej. Wszystko za sprawą Poland Open – czyli Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Sumo połączonych z 10-leciem Polskiego Związku Sumo.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Najlepsze reprezentacje 4 kontynentów zameldują się w Krotoszynie już 8 sierpnia. I rozpocznie się święto sportu i Japonii. A, ze dekada funkcjonowania związku sumo w Polsce zbiegła się z ćwierćwieczem polskiej demokracji, to sobota, 9 sierpnia, upłynie pod znakiem uroczystości związanych z tą drugą rocznicą. Z tej okazji o godz. 18:00 w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie odbędzie się wieczornica poświęcona 25-lecia wolnej Polski, a po niej szereg innych wydarzeń – m.in. spotkanie poświęcone postaci Yoshiho Umedy – demokratycznego opozycjonisty, członka „Solidarności” i działacz polsko-japońskiego porozumienia gospodarczego i ekologicznego. W spotkaniu zatytułowanym „Pierwszy obywatel drugiej Japonii” weźmie udział Agnieszka Żuławska – Umera – jego żona. Sobotnie obchody w muzeum uświetni japoński taniec tradycyjny w wykonaniu córki Umedy. Otwarte zostaną też trzy wystawy – „Bohaterowie wolności – ludzie walki, pracy, modlitwy”, „Pierwszy obywatel drugiej Japonii, Yoshiho Umeda”, „Japonia oczami dziecka”. Natomiast w niedzielę, 10 sierpnia obchody rozpoczną się o 9:30 mszą świętą w kościele pw. Piotra i Pawła. Tego dnia park przed Pałacem Gałeckich stanie się mekką japońskiej kultury. Już od 10:00 będzie można zwiedzić wystawy Muzeum Kultury i Sztuki Japońskiej Manggha, obejrzeć taniec japoński w wykonaniu m.in. kostiumowej Agencji Artystycznej GEJSZA-ART z Krakowa, posłuchać gdy na koto – czyli tradycyjnym japońskim instrumencie. Ponadto zaplanowano pokaz japoński szermierki IAIDO oraz japońskich sportów sztuk walki. Będzie też pokaz orgiami i furoshiki, nauka gdy dobutsu shogi oraz turniej w tę japońską odmianę szachów. No i nie zabraknie również smakołyków kuchni japońskiej. Natomiast zagadania na dohyo – czyli walki eliminacyjne zawodników sumo, rozpoczną się przy pałacu o 14:00. Samą ceremonię otwarcia Międzynarodowych Mistrzostw Polski zaplanowano dwie godziny później.

Zawodnicy i zawodniczki będą walczyć w czterech kategoriach wagowych. – Potwierdzili swój przyjazd Ukraincy, Egipcjanie, Estończycy, kadra z USA, Węgry i Azerbejdżan – cała światowa czołówka – mówi szef PZS Dariusz Rozum. Najprawdopodobniej w zmaganiach weźmie też udział Aron Rozum, choć wcześniej jego start był niepewny. 24-latek przeszedł bowiem operację. Wszystko jednak wskazuje na to, że zobaczymy na dohyo jeden z największych talentów tej dyscypliny w kraju. – Jedno jest pewne. Nadrzędnym celem na ten sezon dla Arona i pozostałych reprezentantów z Ziemi Krotoszyńskiej są mistrzostwa świata w Tajwanie podkreśla Dariusz Rozum. I zapewnia, że „załatwił” na najbliższy weekend bezdeszczową aurę i zaprasza wszystkich na święto sportu i japońskiej kultury. Swój przyjazd już zapowiedziało wiele osobistości, m.in. ambasador Japonii Makoto Yamanaka.

Poland Open 2014 zakończy show w wykonaniu Street Band Kraków.

{player}VfQ6rpYRwU0.ytb;l{/player}

Galeria ilustracji

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.