• poniedziałek, 06 kwiecień 2015 11:59
  •   1279

Budapeszt. Perła Dunaju

Budapeszt. Perła Dunaju
Budapeszt. Perła Dunaju © © Shutterstock

Stolica Węgier to jedno z najpiękniejszych miast Europy. Jego panorama 1 w 1987 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, do czego przyczyniło się przede wszystkim malownicze usytuowanie Budapesztu po dwóch brzegach Duny (jak mówią Węgrzy).

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Budapeszt powstał w 1849 roku, kiedy to wybudowano pierwszy most łączący dwa odrębne miasta – Budę i Peszt, a od roku 1887 – po zjednoczeniu się Budy, Pesztu oraz Óbudy – stał się stolicą Węgier.

Buda, czyli prawobrzeżna część Perły Dunaju, to właściwie zalesione budeńskie wzgórza. Jednym z najbardziej symbolicznych miejsc tej części miasta jest Góra Gallérta. Nazwa wzniesienia pochodzi od nazwiska misjonarza, który według legendy został zepchnięty z jego zboczu do Dunaju.

Najpopularniejszym punktem wędrówek turystów po Budapeszcie jest Wzgórze Zamkowe – najstarsza część miasta, na którym znajduje się wzniesiony w XVIII wieku Zamek Królewski – dawna siedziba królów węgierskich. Obecnie mieście się w nim Węgierska Galeria Narodowa oraz Muzeum Historyczne Budapesztu. Zabytkowe uliczki wzgórza są doskonałym miejscem spacerów, kryjąc liczne małe kafejki i barokowe kamienice. Jednym z najbardziej znanych zabytków jest kościół Macieja, pokryty barwnymi porcelanowymi dachówkami, w którym w 1867 roku na króla Węgier koronowano Franciszka Józefa. W bliskim sąsiedztwie kościoła znajduje się budowla o bajkowych kształtach, nazwana Basztą Rybacką. Siedem wieżyczek, wchodzących w jej skład, symbolizuje madziarskie plemiona, a nazwa upamiętnia rybaków, obrońców muru zamku. To z Baszty Rybackiej rozciąga się zachwycający widok na Dunaj i lewobrzeżny Peszt z machem Parlamentu na czele. Dzielnice Lipótváros, w której znajduje się Parlament, to od lat centrum życia politycznego i społecznego Węgier. Oprócz tego wizytówką dzielnicy są piękne secesyjne budynku z Domem Węgierskim Secesji na czele. Nie można oczywiście zapomnieć o najbardziej reprezentacyjnej ulicy miasta, czyli Alei Andássy’ego. Pełna luksusowych butików i sklepów promenada zbudowana została w 1870 roku jako symbol europejskiego poziomu stolicy. Wzdłuż alei ciągną się teatry, pałace i kawiarnie. Pod nią zaś przebiega najstarsza na kontynencie linia metra z małymi zabytkowymi stacjami. Na trasie tej wciąż kursują oryginalne, pamiętające XIX wiek pociągi. Aleja Andrássy’ego ma swój koniec na Hősök Tere – pałac Bohaterów. Jego centralnym punktem jest imponujący pomnik Milenium, który upamiętnia siedem madziarskich plemion, bojowników o wolność oraz najważniejszych królów w historii Węgier.

Budapeszt to – poza wyżej wymienionymi zabytkami – również słynne kompleksy termalne Széchenyi i Fürdő, wyspa Małgorzaty, będące swoistymi placami miasta, unikalna dzielnica żydowska z drugą co do wielkości na świecie synagogą i wiele innych atrakcji, czyniących z tego miasta niezwykle interesujące i wyjątkowe miejsce na mapie Europy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)