• środa, 07 październik 2015 15:52
  •   1997

Liguria – Cinque Terre

Liguria – Cinque Terre
Liguria – Cinque Terre © archiwum

Liguria to kraina lężąca w północno-zachodnich Włoszech nad Morzem Liguryjskim. Największym skarbem tego rodzaju jest pięć bajecznie piększnhch miasteczek zwanych Cinque Tere (Pięć Ziem): Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso, które są wpisane na listę swiatowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Wybierając się tutaj, można być pewnym widoków zapierających dech w piersiach, lazurowego, kryształowoczystego morza oraz znakomitego jedzenia!

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Do Cinque Terre najlepiej przyjechać pociągiem. Miejsca parkingowe są płatne i jest ich tak mało, że w sezonie wakacyjnym praktycznie nie ma szans, by znalaźć coś wolnego. Przyjechać warto pociągiem, ale zwiedzać Cinque Terre najlepiej jednak pieszo, bo cały urok tkwi w beztroskim wędrowaniu. Miasteczka położone są tak blisko siebie, że wszystkie można zwiedzić w ciągu jednego dnia. Czego możemy oczekiwać podczas wycieczki? Prawie 10 km skalistego wybrzeża, starych kościołów i kapliczek, zamków, niezwykłych plaż oraz winnic.

Podróż można zacząć z Monterosso, największego z pięciu miasteczek. Monterosso podzielone jest na dwie części – starą ze sredniowicznym centrum oraz nowoczesną z pięjnymi wiliami. Są tu również największe wśród Cinque Terre plaże, zarówno płatne, jak i publiczne. Kolejna miejscowość – Vernazza – ma w sobie wiele z osady rybackiej i jest chyba najbardziej urokliwym miasteczkiem z całej piątki. Wrażenie robią kolorowe domki pnące się po skałach, zamek Doria położony na samym skraju skały oraz kościół Santa Margherita di Antiochia zbudowany na wodzie. Od Vernazzy szlak prowadzi dalej do Corniglii, która leży na wysokości ok. 100 metrów nad poziomem morza i żeby dostać się do jej centrum, trzeba wsiąć się po 265 schodkach. Jeśli więc mamy ciężki bagaż, można sobie tę wspinaczkę podarować i iść dalej do Manaroli. To tutaj znajdziemy najpopularniejszy w Cinque Terre punkt widokowy, gdzie powstaje większość ujęć na pocztówki. Jest tu też niewielki port i kawałek skalistej plaży, na której można odpocząć po wyczerpującym trekkingu. Z Manaroli do ostatniej miejscowości, czyli Riomaggiore, prowadzi słynna Ścieżka Miłości (Via dell’Amore). To najkrótsza i najłatwiejsza trasa, która przebiega nad morskim urwiskiem i oferuje niezapomniane widoki. W samym Riomaggiore warto zwiedzić kościół i zjeść obiad w jednej w wielu lokalnych restauracji.

Będąc w Cinque Terre koniecznie trzeba spróbować focaccii. Liguria słynie z tego rodzaju pieczywa, nazywanego tu „focaccia genovese”, nardzo aromatycznego i tłustego od świeżej oliwy. Popularna w tym regionie jest również farinata (w Toskanii zwana ceciną), czyli żółty placek przyrządzany z mąki z ciecierzycy. W tutejszych piekarniach furirę wśród turystów robi także torta de verdure, czyli kruche ciasto z nadzieniem, przypomonające nieco francuskie quiche. Warto też wspomnieć o fritto misto smażonych rybach i owocach morza.

Wybierając się do Cinque Terre warto zaopatrzyć się w specjalną kartą, która umożliwia m.in. bezpłatne przejazdy koleją na terenie Parku Narodowego Cinque Terre, wstęp na ścieżki i szlaki widokowe, bezpłatne wejścia do niektórych muzeów.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 votes)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.