• piątek, 18 listopad 2016 09:41

Wolność opromieniająca świat

Wolność opromieniająca świat
Wolność opromieniająca świat © archiwum

Należy do najbardziej znanych i rozpoznawalnych światowych monumentów. Kobieca figura trzymająca w uniesionej prawej dłonie pochodnię, a w lewej – tablicę z wyrytą data (cyframi rzymskimi) uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone. Był to 4 lipca 1776 roku.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Monument stojący u ujścia rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego na wyspie Liberty, popularnie nazywany Statuą Wolności, poprawnie nazywa się Wolność Opromieniającą Świat.

W tym roku 28 października obchodził 130. rocznicę odsłonięcia i obecności na amerykańskiej ziemi. Jednak pomysł pomnika nie wyszedł od obywateli Ameryki. Statua jest darem narodu francuskiego dla narodu amerykańskiego i ma upamiętniać przymierze obu narodów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Figurę kobiety z pochodnią z tablicą zaprojektował francuski rzeźbiarz Frédéric Auguste Bartholdi. Podobno wzorował ją na słynnym obrazie Delacroix „Wolność prowadząca lub na barykady”. I rzeczywiście, można dostrzec podobieństwo ruchu obu „wolności”. Natomiast twarz amerykańskiego pomnika ma rysy matki artysty, zaś ciało należy do jego przyjaciółki. Także inny Francuz, Gustaw Eiffel (twórca słynnej paryskiej wieży), był autorem konstrukcji stalowej statuy i jej podstawy. Ma ona bowiem 93 metry wysokości wraz z cokołem, waży 229 ton i jest konstrukcją z miedzi i stali. W jej wnętrzu znajdują się trzy ciągi schodów – dwa spiralne – prowadzące do punktu widokowego, jeden – pod pochodni, niedostępny dla publiczności.

Po zamachach 11 września 2001 roku tarasy widokowe w koronie statuy zostały zamknięte. Otwarte je ponownie w październiku 2012 roku.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.