• Krotoszyn
  • poniedziałek, 26 luty 2018 09:42
  •   1035

Sprawdź czym oddychamy

Sprawdź czym oddychamy
Sprawdź czym oddychamy © Sebastian Kalak

Z inicjatywy Leszka Kulki, przewodniczącego Rady Powiatu Krotoszyńskiego, w naszym mieście zamontowano czujnik mierzący stężenie zanieczyszczeń w atmosferze. Mieszkańcy powiatu mogą więc na bieżąco śledzić parametry powietrza, którym oddychają.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

– Każdy z mieszkańców naszego powiatu ma prawo wiedzieć, czym oddycha. Stąd inicjatywa zainstalowania takiego czujnika na naszym terenie i przekazywanie informacji o danych gromadzonych przez ten czujnik – wyjaśnił Leszek Kulka.

Czujnik został zamontowany na budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjlanych nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie na dwutygodniowy okres próbny. Mierzy on stężenie dwóch toksycznych związków: PM10 i PM2,5. Są to zawieszone w powietrzu mieszaniny substancji organicznych i nieorganicznych. Pyły te mogą zawierać substancje toksyczne, np. metale ciężkie.

Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Pył PM2,5 zawiera z kolei cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które również mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc oraz przenikać do krwi. Pyły te mogą powodować równe reakcje, jak na przykład kaszek, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększania zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych, np. astmy, kataru siennego i zapalenie spojówek.

Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od stężenia pyły w powietrzu, czasu ekspozycji, dodatkowego narażenia na czynniki pochodzenia podatności osób. Drobne frakcje pyłów mogą przenikać do krwiobiegu, a dłuższe narażenie na wysokie stężenie pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc.

Nowe dane świadczą o ujemnym wpływie inhalowanego, pyłu na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijanego się płodu (niski ciężar urodzeniowy, wady wrodzone, powikłania przebiegu ciąży). Wyniki pomiarów są ogólnie dostępne można je sprawdzić za pośrednictwem stron internetowych:

PM10

PM2,5

Na Naszym portalu prezentujemy dane ze stacji pomiarowej w Kaliszu, które udostępniło nam Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska KLIKNIJ.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.