• środa, 12 grudzień 2012 10:26

Wróżby, przesądy, zwyczaje ślubne

Wróżby, przesądy, zwyczaje ślubne

Wróżby, przesądy, zwyczaje ślubne – nie należy brać ich całkiem serio, ale warto się z nimi zapoznać. Pamiętajmy jednak, że traktujemy je z „przymrużeniem oka”.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Data ślubu
Najlepiej brać ślub w miesiącu, w nazwie którego pojawię się literka R, która ma zapewnić nowożeńcom harmonijny i szczęśliwy związek. Wiebierajmy więc miesiące takie jak: marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień. Szczególnie na datę ślubu poleca się okres Bożego Narodzenia, karnawał i czas Wielkanocy, a odradza się Adwent, Wielki Post, dzień 1 kwietnia, czyli prima aprilis oraz okolice 1 listopada. Zgodnie z przysłowiem „w maju ślub-szybki grób” nie poleca się wesel w maju.
Śluby odbywają się zazwyczaj w sobotę, gdyż po sobocie jest niedziela, można więc zaplanować poprawiny. Związek małżeński zawrzeć można również w piątek, wtedy mamy aż dwa dni wolne na poprawiny, ale przesądni powiedzą wtedy, że „w piątek zły początek”.
Co do godziny, zgodnie ze staropolskimi przesądami idealnie jest powiedzieć sakramentalne "tak” między godziną 12:00, a 15:00 w południe.

Przed ślubem:
Na kilka dni przed ceremonią Panna Młoda powinna położyć swoje ślubne pantofle na parapet, by "wleciało" do nich szczęście. Buty na parapecie podobno zapewniają też ładną pogodę w dniu ślubu. Ważne jest także, aby Panna młoda do ślubnego buta wsunęła 1 grosz – dzięki temu małżonkowie nie zaznają biedy.
Przed ślubem warto też uronić parę łez, mówi się bowiem, że jeśli przed ślubem łzy, to po ślubie szczęście.
Kupując obrączki, powinniśmy szybko zmierzyć rozmiar i zaraz je odłożyć, i w żadnym wypadku nie dawać obrączek do przymierzenia innym osobom.
Suknia ślubna – Pan Młody nie może widzieć jej przed ślubem, gdyż wróży to kłótnie w małżeństwie, a Panna Młoda nie powinna samodzielnie szyć swojej kreacji, ani przeglądać się w lustrze w pełnym stroju ślubnym w dni przed ślubem.
Na świadków wybierajmy pannę i kawalera, lub kawalera i kawalera. Dwie kobiety jako świadkowe przynoszą pecha.

W dniu ślubu

W dniu ślubu wypatrujmy gołębia lub sroki, to zapewni nam szczęście. Wypatrujmy jednak tak, by nie dostrzec wrony albo kruka, bo wtedy kłopoty gwarantowane.
Pogoda w dniu ślubu to również wróżba na przyszłość. Czerwona barwa słońca lub burza to symbole nieszczęścia, niska temperatura i zachmurzenie wróżą burzliwy związek, niewielki deszczyk uważany jest za Boże błogosławieństwo, a ulewa oznacza, że Pana Młodego opłakuje wiele kobiet.
W dniu ślubu rodzice winni pobłogosławić Parę Młodą, najlepiej w domu rodzinnym Panny Młodej – daje to siłę przyszłemu małżeństwu.
W drodze do kościoła Parze Młodej nie wolno zawracać z drogi, nawet jeśli się o czymś zapomniało, lepiej wysłać rodziców lub przyjaciół.
Panna Młoda w dniu ślubu powinna mieć na sobie KONIECZNIE coś białego (symbol czystości uczuć), coś niebieskiego, najlepiej podwiązkę (zapewnie potomstwo i wierność małżonka), coś pożyczonego (zapewnia lojalność najbliższych i dobre stosunki z rodziną), coś nowego (gwarancja dostatku) . W dniu śłubu absolutnie unikamy koloru różowego, róż na ślubie przynosi nieszczęścia. Pan Młody natomiast powinien mieć przy sobie troche grosza, bo to gwarantuje dostatnie życie.


Próg kościoła Para Młoda musi przekroczyć prawą nogą, a idąc do ołtarza powinna się uśmiechać – jaka droga do ołtarza, taka droga przez życie. Wg. zwyczaju Pan Młody prowadzi Pannę Młodą po swojej lewej stronie, aby prawą ręką odganiać złe moce. Para Młoda, szczególnie Panna nie powinna oglądać się za siebie, ani sprawdzać, czy welon dobrze się układa.
Warto także wiedzieć, że potknięcie Panny Młodej przed ołtarzem wcale nie oznacza nieszczęścia, a fakt, że już wkrótce jej druhna stanie na ślubnym kobiercu. W przypadku pomyłki w słowach przysięgi także nie ma się co martwić – pomyłka taka oznacza szczęście w przyszłym małżeństwie.
Podczas zaślubin zwracajmy uwagę na kościelne świece. Jeśli palą się ona równo – związek będzie trwały i harmonijny.

Jeśli podczas ceremonii zaślubin obrączka upadnie na podłogę, wróży to nieszczęście. Złą wróżbę można jednak odwrócić, gdy obrączkę podniesie ministrant, ksiądz lub świadek. W żadnym razie nie mogą ich podnieść Państwo Młodzi.
Po uroczystości ślubnej Pan Młody musi pocałować Pannę Młodą – zapewni jej to wierność męża.

WAŻNE
Po przykryciu przez księdza rąk przyszłych małżonków stułą, ta dłoń która znajdzie się na górze, zapewni jej właścicielowi przewagę w małżeństwie. Jeśli natomiast but Pana Młodego nakryje rąbek sukni ślubnej oznacza to, że Panna Młoda będzie trzymać go pod pantoflem.

Gdy przed kościołem posypią się drobne pieniążki, należy wyzbierać je co do jednego. Jeśli jakieś monety pozostaną, nowożeńców będzie czekała bieda.

Na salę weselną świeżo upieczony Pan Młody wnosi Pannę Młodą przez próg. Wniesienie Panny Młodej zapobiega jej potknięciu, które przyniosłoby wiele kłopotów w przyszłości.

Kiedy nowożeńcy pojawią się już na sali, powinni być powitani chlebem i solą oraz dwoma kieliszkami – jednym z wodą, drugim z wódką. Ten, kto wypije wódkę, będzie dominował w małżeństwie,
Po toaście Para Młoda rzuca za siebie opróżnione kieliszki – jeśli się rozbiją, czekają ich długie lata w szczęściu i dostatku.
Wróżbą jest również taniec weselny – jeśli podczas pierwszego tańca Parze Młodej plączą się kroki, to w życiu będzie podobnie – będą zmierzać w różne strony.

Żadna kobieta poza Panną Młodą nie powinna ubierać na weselę białej sukienki – zapobiega to niewierności Panny Młodej.

Po ślubie:
Pierwsza do łóżka w trakcie nocy poślubnej powinna wejść Panna Młoda, a Pan Młody powinien ściągnąć zębami podwiązkę, która znajduje sie pod suknią ślubną, aby życie erotyczne było udane.
Rok po ślubie należy spalić swoją wiązanke ślubną.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)