• Krotoszyn
  • poniedziałek, 30 wrzesień 2019 11:05
  •   1383

Policja i PLK na przejeździe kolejowym

Policja i PLK na przejeździe kolejowym
Policja i PLK na przejeździe kolejowym © KPP Krotoszyn

Na przejeździe kolejowym przy ulicy Koźmińskiej w Krotoszynie zorganizowano wspólną akcję policji i PLKK pt. „Bezpieczny przejazd kolejowy”.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Akcja odbyła się w minioną środę, 25 września w godzinach porannych. Kierowcom, motorowerzystom oraz rowerzysto rozdano ulotki oraz gadżety związane z „bezpiecznym przejazdem”. Akcja cieszyła się również dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności.

Warto wiedzieć, że przyczyną 98 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest właśnie nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku „STOP”, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów to główne grzechy kierowców samochodów. Tak samo zachowują się piesi i rowerzyści. Na przejazdach kolejowych należy uznać za miejsca, gdzie użytkownicy dróg, zarówno piesi jak też kierujący pojazdami, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności.

W Polsce jest ponad 12 700 przejazdów kolejowo-drogowych. Od 2015 roku liczba wypadków na nich zmniejszyła się o jedną trzecią (z 236 w 2005 r. do 155 w 2015 r.). Pozytywną tendencję odnotowano też w 2015 roku – na przejazdach o 12 proc. mniej wypadków niż w 2014 roku. Od stycznia do marca 2016 roku na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce doszło do 40 wypadków i kolizji, w których zginęło 18 osób. Podobna sytuacja była w ubiegłym roku.

– Przyczyną tych zdarzeń jest zignorowanie przepisów o ruchu drogowym i próba pokonania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem mimo znaków „STOP” i sygnalizacji ostrzegawczej, omijanie zamkniętych półrogatek, a nawet przejeżdżanie pod zamykającymi się szlabanami. Wypadki na przejazdach i z osobami wkraczającymi na tory w miejscach niedozwolonych, odpowiadają za blisko 80 proc. wypadków na kolei i prawie 100 prof. ofiar – informuje asp. Piotr Szczepaniak (39 l.), rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie.

Wśród stałych i całorocznych działań, prowadzonych w ramach bezpiecznego przejazdu, organizowane są: symulacje wypadków, konkursy, happenigi, prelekcje dla dzieci, patrole Straży Ochrony Kolei w terenie oraz kampania informacyjna w mediach, na plakatach i ulotkach. Wszystko po to, by na przejazdach i terenach kolejowych było bezpieczniej.

Kampania jest jedną z największych w Europie. W 2015 roku w Brukseli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostały wyróżnione za zwiększanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w ramach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (EKBBRD). Jest to największa platforma obywatelska w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, prowadzona przez Komisję Europejską.

Niestety i na naszym terenie zdarzają się wypadki na przejazdach kolejowych. Niestety również te śmiertelne. – Przed każdym przejazdem warto się zatrzymać i spojrzeć czy oby na pewno nie jedzie jakiś pociąg – apeluje Szczepaniak.

My, oczywiście przyłączamy się do tego apelu. Włącznie swoje myślenie.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)