• Wielkopolskie
  • piątek, 21 czerwiec 2013 15:27
  •   596

Powiat wrzesiński

Powiat wrzesiński
Powiat wrzesiński © archiwum

Września i okolice przyciągają zarówno przedsiębiorców, jak i turystów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Z czego słynie powiat wrzesiński? Najbardziej spektakularną inwestycją na tym terenie jest z pewnością otwarta przed dwoma laty fabryka samochodów volkswagen w Białężycach. Ten największy w okolicy zakład pracy, który docelowo ma zatrudniać około 3 tysiące osób, powstał na terenie Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, gdzie ulokowane są najważniejsze w regionie firmy.

Wokół tej strefy gospodarczej powstają zresztą kolejne przedsięwzięcia. Samorząd powiatu zakończył właśnie budowę centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych technologii w Grzymysławicach. Inwestycja dofinansowana z funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ to jeden z najnowocześniejszych tego rodzaju obiektów w Europie).

Powiat wrzesiński świetnie rozwija się gospodarczo, a przy tym pozostaje atrakcyjny dla turystów. Doceniają oni szczególnie miejsca, w których mogą korzystać z bogactwa natury: czystej wody w rzekach i jeziorach, lasów i zdrowej żywności. Powiat może poszczycić się m.in. produktami lokalnymi: owocami z sadów w okolicy Pyzdr, miodem z pradoliny Warty, karpiem ze stawów w Miłosławiu oraz czarnym piwem z miłosławskiego browaru.

Przed południową częścią powiatu przepływa Warta. To jeden z największych walorów turystycznych okolicy i atrakcja dla miłośników sportów wodnych, którzy mogą korzystać z rozbudowanej infrastruktury oraz wypożyczalni sprzętów wodnych.

Moda na spędzanego wolnego czasu (zwłaszcza weekendów) poza miastem wpłynęła na rozwój gospodarstw agroturystycznych w powiecie. Do tego jest tu sporo zabytków, z których najstarsze zachowane perełki architektoniczne pochodzą z XIV wieku.

Powiat wrzesiński jest członkiem stowarzyszenia Szlak Piastowski w Wielkopolsce. Jednym z punktów tego szlaku jest wyjątkowy rezerwat archeologiczny – Gród w Grzybowie (oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, placówki podległej samorządowi województwa), w którym co roku w sierpniu odbywa się Turniej Wojów Słowiańskich, przyciągający rzesze zwiedzających.

W powiecie odbywają się koncert muzyczne, wernisaże malarskie (także międzynarodowe), zimą jest organizowany ogólnopolski festiwal filmowy „Prowincjonalia”, a w Miłosławiu wręczana jest prestiżowa nagroda literacka im. Kościelskich. Z kolei w Powiatowym Centrum Kultury „Zamkowa”, utworzony w zabytkowym kościele poewangelickim w Miłosławiu, pisarze dyskutują z publicznością o swoich książkach, występując najbardziej rozpoznawalni polscy artyści, odbywają się projekcje filmów.

Samorządowcy sporo zainwestowali też w miejscowy szpital: w oddziały, sprzęt i nowoczesną aparaturę, a te przedsięwzięcia dofinansowano z funduszy WRPO budżetu powiatu oraz dzięki emisji obligacji.

================================

POWIAT WRZESIŃSKI – powiat powstał w 1818 r., po kongresie wiedeńskim. W pierwszej połowie XIX wieku zamieszkiwało go 24 139 Polaków, 3 525 Niemców i 2 351 Żydów – ta wielokulturowość przetrwała aż do II wojny światowej. W PRL powiat zlikwidowano, a starostwo przywrócono w 1999 r., po reformie administracyjnej. Samorząd powiatu wrzesińskiego współtworzy pięć gmin: Kołaczkowo, Miłosław, Nekla, Pyzdry i Września.

powiat wrzesiński w liczbach:
- powierzchnia – 704 km2
- liczba ludności – 77 172
- gęstość zaludnienia – 109,4 os/km2
- mieszkańców miast – 52,3 proc.
- mieszkańców wsi – 47,7 proc.

Ciekawostki:
- Strajk dzieci wrzesińskich nie był jednorazowym wydarzeniem. Dziecięcia akcja oporu trwała przez trzy lata, od 1901 do 1904 r., a do końca pozostała czwórka strajkujących. W zabytkowym budynku dawnej ludowej szkoły katolickiej, który stanął w 1790 r., mieści się dzisiaj Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich.
- Na terenie powiatu wrzesińskiego najbogatszy, jak byśmy dzisiaj powiedzieli, biznesmen przedwojennej Polski, czyli Józef Żychliński.
- Nekla – w jej okolicach znajduje się tzw. grobla Twardowskiego, którą według legendy diabeł usypał na żądanie czarnoksiężnika.

Sąsiednie powiaty:
- pleszewski,
- jarociński,
- średzki,
- poznański,
- gnieźnieński,
- słupecki.

Klasycystyczny dwór w Kołaczkowie, zwany też pałacem Władysława Reymonta, wzniesiono na początku XIX wieku. Jego fundatorem był Michał Dąmbski (według innych źródeł była to rodzina Stablewskich), rotmistrza wojsk polskich, którzy w 1823 r. uzyskał pruski tytuł hrabiowski. Prace budowlane mógł kontynuować też jego syn Gustaw, oficer wojsk polskich i poseł na sejm. Po jego śmierci w 1863 r. Kołaczkowo sprzedano Niemcom. W 1920 r. dwór wraz z 213 ha ziemi kupił i wyremontował Władysław Reymont, a w latach 1925 – 1939 majątek był własnością lekarskiej rodziny Juraszów. Dwór jest murowaną, dwukondygnacyjną budowlą, założoną na rzucie prostokąta. Mieści się tu izba pamięci pisarza, w której eksponowane są m.in. stare wydania jego dzieł, listy, kopie dokumentów związanych z zakupem pałacu oraz dawne zdjęcia.

================================

DIONIZY JAŚNIEWICZ, starosta wrzesiński
– Jak najbardziej można opisać powiat wrzesiński? To miejsce, którego mieszkańcy, pamiętając stabilną przyszłość. Z jednej strony nasz powiat ulega w ostatnich latach fundamentalnym przemianom. Przypomnę tu tylko powstanie Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, wynegocjowanie przez samorządu uruchomienia fabryki VW w Białężycach, zatrudniających około 3 tys. osób i zajmującej 220 ha, realizację przez powiat wrzesiński ogromnej inwestycji Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach. To efekty aktywnego sięgania przez samorządu po fundusze unijne.
Z drugiej strony nie zapominamy o historycznym i kulturalnym dziedzictwie, które stanowi o naszej tożsamości. Przykładem jest tu współorganizacja festiwalu literackiego, związanego z wręczeniem nagrody Kościelskich w Miłosławiu. To wyróżnia nas na mapie kraju, odnosi się do lokalne, wielkopolskiej spuścizny, przynosi efekt w postaci niedawno utworzonego Powiatowego Centrum Kultury „Zamkowa” w Miłosławiu.
Podkreślam też znaczenie organizacji pozarządowych: współdziałanie z nimi jest dla samorządu powiatowego we Wrześni jednym z priorytetów. Nasz cel to tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, które zamieszkuje powiat rozpoznawalny w Wielkopolsce.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)