• Powiat krotoszyński
  • piątek, 10 marzec 2017 12:29
  •   1241

Pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Pamiętają o Żołnierzach Wyklętych
Pamiętają o Żołnierzach Wyklętych © Sebastian Kalak

W środę, 1 marca, w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych złożono kwiaty pod tablicą, która znajduje się na skwerze Żołnierzy Wyklętych w Parku Dworcowym. Następnie władze samorządowe udały się na cmentarz by tam złożyć kwiaty pod pomnikiem poległych pod Benicami w 1946 r. Przy pomniku wystawiona była warta honorowa przez tutejszych harcerzy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Inni udali się do Benic, gdzie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą oddział ppor. Zygmunta Borostowskiego „Bory”. Uroczystość poprowadził Piotr Mikołajczyk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Krotoszynie, który przypomniał o lokalnych bohaterach i dlaczego akurat 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Po uroczystości w Benicach, proboszcz parafii p.w. św. Mikołaja ks. Adam Gmerek zmówił modlitwę za dusze bohaterów, a na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali Rotę.

W godzinach wieczornych w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie odbyła się wieczornica poświęcona lokalnym żołnierzom. Po jej zakończeniu wszyscy uczestnicy udali się na ul. Henryka Sienkiewicza i złożyli kwiaty pod tablicą Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.

1 marca od 2011 r. jest Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych. Dlaczego 1 marca? Tego też dnia 1951 r. w więzieniu moktowskim wykonano wyrok śmierci n siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolności i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Żołnierze Wyklęci to ci, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej, a nawet jeśli nie chcieli działać w konspiracji byli podstępnie łapani i osądzani.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)