• czwartek, 26 sierpień 2010 23:34
  •   2695

Zwalczanie wścieklizny u lisów

Zwalczanie wścieklizny u lisów

yzienie i zakażenie wścieklizną kończy sie zwykle zgonem. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich szczepionkę przeciw tej chorobie zrzuca się z samolotów. Takie akcje przeprowadzane są w calej Polsce.

Od 10 do 24 września zaplanowano jesienna akcję zwalczania wścieklizny u lisów wolnożyjących na terenie województwa wielkopolskiego. Nad powiatem krotoszynskim będzie latal samolot, z którego będą wykładane immunoprzynęty.

Co warto wiedzieć na temat wścieklizny?

Jak można zarazić się wirusem?
Przyczyną wścieklizny jest wirus rhabdowirus, ktory jest obecny w płynie rdzeniowym chorych zwierząt,. W ostatnim stadium choroby zwierzęcia znajduje sie on rownież w ślinie. Po ugryzieniu wirus wnika ze śliny zwierzęcia do tkanek ludzkich. Później wędruje do ukladu nerwowego a stamtąd do mózgu, gdzie się rozmnnaża i wywołuje zmiany chorobowe. Atakuje system nerwowy powodując porażenie mięśni oddechowych. Choroba u ludzi wylęga sie od 10 dni nawet do roku czasu.  Zazwyczaj pierwsze symptomy choroby mozna zauważyć po 30-50 dniach od ugryzienia.

♦ Pierwsze symptomy to:
- zle samopoczucie,
- brak apetytu,
- niepokój,
- gorączka.

Wścieklizna objawia się:
- wymiotami,
- biegunką lub zaparciami,
- narastającym niepokojem,
- ślinotokiem,
- bolesnymi skurczami mięśni ,
- wodowstrętem,
- trudnościami w przełykaniu,
- dezorientacją,
- halucynacjami,
- agresją,
- konwulsjami i paraliżem.

Nie leczona wścieklizna prawie zawsze prowadzi do śmierci. Wirus wścieklizny uszkadza system nerwowy powodując porażenie mięśni oddechowych, skurcze krtani i gardła. Chory umiera w wyniku uduszenia.

Publikacja:
Agata Babijów-Grzywacz
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)