• Krotoszyn
  • środa, 12 lipiec 2017 11:17
  •   1490

VII Zjazd Kłopockich

Zdjęcie zostało wykonane po mszy w krotoszyńskiej farze
Zdjęcie zostało wykonane po mszy w krotoszyńskiej farze Zdjęcie zostało wykonane po mszy w krotoszyńskiej farze © Sebastian Kalak

W sobotę, 1 lipca, Krotoszyn był miejscem wielkiego zjazdu, który odbywał się pod egidą Stowarzyszenia Rodu Kłopockich im. Janiny Kłopockiej, znanej jako twórczyni Znaku Rodła.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Tego dnia o godz. 15:00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela odbyła się msza św., której przewodniczył ks. prałat Aleksander Gendera. W czasie homilii nazwiązał do bogatej historii rodu, którego dzieje sięgają czasów Piastów, kiedy to w 1108 r. najstarszy znany protoplasta, Grot, ucieka z Czech do Polski.

Według legendy był on potomkiem króla angielskiego Kanuta Wielkiego. Władca, posiadający dwoje dzieci, syna i córkę, swój majątek zostawił tej ostatniej. Syn jednak pragnął bogactwa dla siebie i swą siostrę dał na pożarcie niedźwiedziowi. Zwierzę nie wyrządziło kobiecie żadnej szkody, ale lizało jej palce. Z tej opowieści wziął się herb rodowy Rawicz – kobieta siedząca na niedźwiedziu.

W rodzie Kłopockich możemy doszukać się wielu znamienitych osobistości, ale najbardziej znana jest wymieniona wcześniej Janina Kłopocka. Urodzona w Koźminie Wlkp. w 1904 r., późniejsza artystka, jako czterolatka wyjechała z rodziną do Berlina. Tam powstało jej największe jej dzieło. W 1932 r. Związek Polaków w Niemczech poprosił ją o zaprojektowanie znaku graficznego organizacji. Rodło, przedstawiające bieg Wisły, stało się znakiem Polaków przebywających na ziemiach niemieckich.

Kłopocka jest też znana z wykonania fresku „Polski rok obrzędowy czy” drzeworytu „Matka Boska Radosna”. Współpracowała z emigracyjnymi czasopismami „Polak w Niemczech” i „Młody Polak w Niemczech”, wykonując dla nich wiele prac artystycznych. W czasie II wojny światowej przeniosła się do Polski i aktywnie działała w konspiracji. Zmarła w Warszawie w 1982 r.

Po mszy św. kilkudziesięciu członków rodziny udało się do restauracji „Pod Szyszkami”, gdzie podejmowano pewne decyzje, oglądano przygotowaną wystawę i przede wszystkim rozmawiano.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)