Święto Bożego Ciała
Pełna nazwa Bożego Ciała brzmi: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Data Bożego Ciała jest ruchoma – przypada dokładnie 60 dni po Wielkanocy.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
W święto Bożego Ciała przez ulice miast przechodzą uroczyste procesje. Nie inaczej było tego dnia w Ostrowie Wielkopolskim. Procesje zatrzymywały się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematyczne z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.
Warto wiedzieć, że uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Juliany z Cornillon. Pod jej wpływem biskup Robert z Thourotte ustanowił w 1246 roku taką uroczystość dla diecezji Liège. W 1252 r. została ona rozszerzona na Niemcy. Katolicy wiedzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zachęca krwawić.
W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 roku w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość na powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.