• Milicz
  • wtorek, 16 październik 2018 09:50
  •   914

Wybierzemy władze samorządowe na 5 lat

Wybierzemy władze samorządowe na 5 lat
Wybierzemy władze samorządowe na 5 lat © archiwum

Już w najbliższą niedzielę, 21 października, odbędą się wybory samorządowe, w których na kolejną 5-letnią kadencję wybierzemy włodarzy naszych gmin, a także radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Lokale będą czynne w godz. od 7:00 do 21:00.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zgodnie z nowelizowaną ordynacją wyborczą od tego roku kadencja samorządowców trwać będzie 5 lat, a nie, jak dotychczas 4 lata. Włodarze gmin i miast będą też mogli sprawować swój urząd tylko przez 2 kadencje, czyli maksymalnie 10 lat, a nie jak do tej pory bezterminowo.

W tegorocznych wyborach samorządowych w gminie Krośnice i w gminie Cieszków, które liczą mniej niż 20 tys. mieszkańców, wybierać będziemy radnych do rad gmin w okręgach jednomandatowych – z jednego okręgu wyborczego do rady gminy zostanie wybrany tylko jeden radny. W tym celu obie gminy zostały podzielone na 15 okręgów wyborczych, bo w radach obu gmin zasiada po 15 radnych. Z każdego okręgu wyborczego do rady gminy wchodzi ten kandydat, który uzyska największa liczbę głosów.
Natomiast w gminie Milicz, który liczy ponad 20 tys. mieszkańców, odbędą się wyborcy proporcjonalne. O tym, kto zostanie radnym, zależy w pierwszej kolejności od tego, ile głosów otrzymali w sumie wszyscy kandydaci danego komitetu wyborczego. Mandaty będą bowiem rozdzielone tylko wśród tych kandydatów, których komitety wyborcze przekroczyły 5-procentowy próg wszystkich oddanych w wyborach głosów. W dalszej kolejności liczbę mandatów przeznaczonych danemu ugrupowaniu oblicza się tzw. metodą d’Hondta. Mandat należy się tym kandydatom, którzy otrzymali w sowim ugrupowaniu największą liczbę głosów. W gminie Milicz do podziału jest 21 mandatów radnych Rady Miejskiej.
W przypadku radnych do rady powiatu milickiego, których jest 15, mieszkańcy gminy Milicz wybiorą w sumie 10 radnych, a mieszkańcy gmin Krośnice i Cieszków wybiorą łącznie 5 radnych. Natomiast do sejmiku wojewódzkiego z okręgu nr 2, do którego należy 9 dolnośląskich powiatów, w tym powiat milicki, wybierzemy w sumie 8 radnych wojewódzkich na 36 miejsc do odsadzenia w sejmiku.
W wyborach do rady powiatu oraz do sejmiku wojewódzkiego również obowiązuje proporcjonalny system wyborów.

Wszystkie lokale wyborcze czynne są w godzinach od 7:00 do 21:00. Udział w wyborach może wziąć każdy mieszkaniec gminy, który najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18. rok życia. Musi też na stałe mieszkać w danej gminie. Idąc do lokalu wyborczego, należy pamiętać o wzięciu dowodu osobistego. Dopuszczalne jest również wylegitymowanie się innym dokumentem, na podstawie którego komisja obwodowa może potwierdzić tożsamość wyborcy, np. paszport czy prawo jazdy. Bezpieczniej jednak legitymować się dowodem osobistym, który jednak w dniu wyborców musi być ważny.
Po wylegitymowaniu i podpisaniu się przy swoim nazwisku na spisie wyborczym otrzymamy w sumie 4 kart do głosowania: 1 kartę do głosowania w wyborach wójta lub burmistrza, 2 karę do głosowania w wyborach do rady gmin, 3 kartę do głosowania w wyborach do rady powiatu, 4 kartę do głosowania w wyborach do sejmiku województwa dolnośląskiego. Wszystkie 4 karty do głosowania są koloru białego, różnią się natomiast formatem i kolorem podświetlenia nazwisk kandydatów.

Aby oddać ważny głos, należy na każdej z czterech otrzymanych kart do głosowania postawić tylko jeden krzyżyk „X” w kartce przy tylko jednym nazwisku – czyli stawiamy jeden krzyżyk na karcie do głosowania na burmistrza/wójta, jeden krzyżyk na karcie do głosowania na radnego gminnego, jeden krzyżyk na karcie do głosowania na radnego powiatowego, jeden krzyżyk na karcie do głosowania na radnego wojewódzkiego. Krzyżyk stawiamy przy nazwisku wybranego kandydata rozumiany jest jako co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.
Postawienie krzyżyka przy więcej niż jednym nazwisku kandydata na danej karcie do głosowania jest głosem nieważnym. Podobnie jak niepostawienie krzyżyka przy żadnym nazwisku.
W razie pomyłki nie ma możliwości otrzymania drugiej karty do głosowania. Jeśli mamy wątpliwości, jak poprawnie oddać głos, żeby był ważny, nie wahajmy się prosić o pomoc i wyjaśniamy członków komisji obsługujących wybory w lokalu wyborczym.

W piątek, 19 października o godz. 21:00 kończy się kampania wyborcza. Od tego momentu zaczyna obowiązywać cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia wyborów, czyli do niedzieli, 21 października do godz. 21:00. W czasie ciszy wyborczej zabroniona jest wszelka agitacja wyborcza, także w Internecie. W tym czasie nie mogą pojawiać się nowe bilboardy, ulotki czy gazetki wyborcze. Zabronione jest także zwoływanie zgromadzeń, organizowane pochodów czy manifestacji, wygłaszanie przemówień czy rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Złamanie zakazu ciszy wyborczej grozi karą grzywny od 20 zł do 5 tys. zł.

W przypadku głosowania na burmistrza i wójtów włodarzom gminy zostanie ten, kto uzyska więcej niż 50 proc. głosów wyborców. Jeśli 21 października nie dojdzie do rozstrzygnięcia wyborów, to w niedzielę, 4 listopada, czyli 2 tygodnie później, odbędzie się druga tura wyborów, w której udział weźmie już tylko dwóch kandydatów na włodarza gminy, którzy uzyskali największą liczbę głosów.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)