• Powiat krotoszyński
  • środa, 07 listopad 2018 09:27
  •   1051

Poidełka w szkołach i przedszkolach

Poidełka w szkołach i przedszkolach
Poidełka w szkołach i przedszkolach © archiwum

30 poidełek stanie na korytarzach szkół i przedszkoli w gminie Krotoszyn. Urządzenia mają także pojawić się na rynku, przy dworcu PKS czy w urzędzie. Wszystko po to, by zachęcić mieszkańców do picia wody z kranu. Bo ona – jak przekonują władze PGKiM w Krotoszynie – jest lepsza niż butelkowana.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Dzwonek obwieszający przerwę lekcyjną sprawia, że szkolne korytarze zaczynają tętnić życiem. Tłum uczniów, gwar rozmów i kolejka do poidełka, z którego – po naciśnięciu guzika – tryska strumień wody pozwalający ugasić pragnienie. Nie mineralnej czy sodowej – zwykłej, kranowej. Bo ta, według badań przeprowadzonych przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie – jest bardzo dobra. – Przebadaliśmy naszą wodę – nie na stacji, ale bezpośrednio z kranów. I okazało się, że zawiera ona więcej minerałów i ma lepszą jakość niż niejedna woda butelkowana – podkreśla Dominik Marszałek z PGKiM Krotoszyn. Wtóruje mu burmistrz, który – jak przekonuje – „kranówkę” pije od lat. – Codziennie pije wodę prosto z kranu. Nasza krotoszyńska woda jest bardzo smaczna i zdrowa – mówi Franciszek Marszałek.

W sumie na terenie Krotoszyna ma stanąć 30 poidełek z wodą. – We wszystkich szkołach podstawowych, przedszkolach i szkołach średnich w gminie. Dodatkowo w naszej siedzibie, w urzędzie miejskim, przy dworcu PKS i na rynku. Chcemy też jedno poidełko zamontować w starostwie – wylicza Marcin Jamry, prezes PGKiM w Krotoszynie. Instalacja poidełek jest częścią szerszej kampanii promującej wodę. – Chcemy brać udział w festynach, imprezach miejskich, wychodzić z tym do szkół i przedszkoli. Planujemy stworzenie ścieżki ekologicznej na oczyszczalni, która będzie pokazywać cały proces technologiczny – od momentu produkowania wody do jej przetwarzania na oczyszczalni – wylicza Dominik Marszałek.

Całość ma kosztować ponad 430 tysięcy złotych. 85% kosztów pokryje jednak dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. – Złożyliśmy wniosek i otrzymaliśmy dofinansowanie z WRPO na projekt „Edukacja ekologiczna w zakresie wody, recyklingu odpadów i ochrony środowiska” – mówi przedstawiciel PGKiM.

Umowa na dofinansowanie została już podpisana i w najbliższym czasie spółka ogłosi przetarg i wybierze wykonawcę, który zamontuje poidełka. Te powinny stanąć w szkołach do października przyszłego roku.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
dodaj komentarz (1)

Komentarze 
Oceny -0 +1 Magdalena 2019-02-26 10:49
Magdalena
Bardzo dobra inicjatywa. Może w końcu rodzice przestaną kupować maluchom colę i oranżady do szkoły, a potem zdziwienie, że próchnica. Moja Julcia od pierwszej klasy dostaje moją pierwszą cisowiankę z ustnikiem a do dentysty chodzimy tylko na kontrole