Sprawdź, czy twój dowód osobisty nie stracił ważności
Warto sprawdzić, czy nasz dowód osobisty nie stracił 10-letniej ważności, bo jeśli stracił ważność, to możemy mieć kłopoty. Bez aktualnego dokumentu nie obsłużą nas w banku i nic nie kupimy na kredyt.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Dowód osobisty jest podstawowym dokumentem stwierdzającym naszą tożsamość. Dowodem osobistym legitymujemy się przed organami władzy publicznej: policją, strażą miejską itd., a także okazujemy go w banku i innych instytucjach przy zawieraniu większości umów. Jest ważny, abyśmy mogli przekroczyć granicę między państwami członkowskimi UE w razie braku paszportu. Dlatego dowód osobisty musi zawierać nasze aktualne dane, a także musi być ważny.
– Pamiętajmy, aby zwracać uwagę na datę ważności swojego dowodu osobistego, gdyż i do nas przychodzi po czasie wiele osób, by wymienić swój nieważny dowód osobisty. Rekordzista to jeden z mieszkańców, który aż przez 2 lata miał nieważny dowód osobisty – mówi kierownik Ewa Szóstak z Urzędu Miejskiego w Miliczu dodając, że większość osób o utracie daty ważności w swoim dowodzie osobistym dowiaduje się w banku lub przy załatwianiu formalności w pozostałych instytucjach, jak np. ZUS.
Na nowy dowód osobisty czeka się ok. 3 tygodnie, choć najczęściej można go otrzymać już po dwóch tygodniach od złożenia wniosku. Do wniosku, który możemy pobrać albo osobiście w urzędzie, albo przez Internet, należy połączyć aktualne zdjęcie, nie starsze niż pół roku, oraz stary dowód osobisty. Wniosek o dowód osobisty możemy złożyć w każdym urzędzie w Polsce. Dokument odbieramy osobiście w tym samym urzędzie, w którym składaliśmy wniosek. Nowy dowód otrzymamy za darmo.
Dowód osobisty osobom niepełnoletnim i dzieciom po 5. roku życia wydawany jest na 10 lat. Taka regulacja wynika stąd, że dowody co pewien czas muszą być aktualizowane. Przede wszystkim aktualizowane musi być zdjęcie znajdujące się na dokumencie. Natomiast dzieci w wieku 5 lat otrzymują dowód osobisty ważny tylko 5 lat od daty jego wydania.
W 2018 r. Urząd Miejski wydał 2 830 dowodów osobistych, w tym 452 dowody wydano po raz pierwszym, zarówno osobom niepełnoletnim, jak i pełnoletnim. Ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę zgłoszeń utraty dowodu osobistego. W całym 2018 r. utratę dowodu zgłosiło 286 osób, podczas gdy w 2017 r. takich przypadków było 182.
A już w marcu czeka nas prawdziwa rewolucja w dowodach osobistych. – Od marca ma wejść e-dowód, który będzie wyposażony z środek identyfikacji elektronicznej, czyli tzw. profil osobisty, zapewniający wysoki poziom zaufania, który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online – mówi kierownik Ewa Szóstak dodając, że w nowym dowodzie będą zamieszczone też dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym – będzie on tak samo ważny, jak podpis własnoręczny. E-dowód będzie również służył do potwierdzenia obecności jego posiadacza w placówkach ochrony zdrowia, co pozwoli uszczelnić system rozliczeń usług medycznych. Ponadto, będzie zawierał aplikację ICAO, dzięki której jego właściciel będzie mógł liczyć na szybszą odprawę na lotniskach.