• Krotoszyn
  • czwartek, 12 grudzień 2019 09:59
  •   1122

Co robić dalej z odpadami zielonymi zimą?

Co robić dalej z odpadami zielonymi zimą?
Co robić dalej z odpadami zielonymi zimą? © archiwum

Zima za pasem, ale niektóre liście z naszych drzew i krzewów wciąż nienaruszone spadają wolno na ziemię. Tymczasem związek Eko Siódemka nie odbierze nam biodegradowalnych odpadów. Co robić?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Mieszkańcy nie kryją swoich pretensji do związku międzygminnego Eko Siódemka, która w listopadzie skończył z wywozem „zielonych” odpadów. – Płacę cały rok, taką samą stawkę, za wywóz odpadów a tymczasem w grudnia odpada wywóz odpadów zielonych. Mam klęknąć przed moimi drzewami i modlić się żeby liście – wszystkie w końcu opadły? – zastanawia się jeden z naszych czytelników, który nie rozumie postępowania związku. – Powinni zbierać odpady zielone od momentu jak ktoś je posiada i tyle. To kolejny ich „bubel”, który prędzej czy później odbije im się czkawką jak w przypadku wywozu odpadów raz na dwa tygodnie. Ktoś pójdzie z tym do sądu i znów przegrają – kończy mieszkaniec.

Co zatem zrobić z odpadami, których już nikt nam nie zabierze? W związku z pytaniami mieszkańców dot. Zagospodarowania frakcji odpadów komunalnych ulegających biodegradacji (zbieranych w pojemnikach koloru brązowego z oznaczeniem BIO) związek Eko Siódemka informuje, że w okresie tzw. „zimowym” (grudzień – marzec) istnieją dwie możliwości odnośnie postępowania z tymi odpadami tj.: może je zagospodarować we własnym zakresie np. w przydomowym kompostowniku lub można je dostarczyć nieodpłatnie oraz w każdej ilości bezpośrednio do punktów selektywnego zbierania odpadów na jeden z dwóch Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajdujących się na terenie Związku (w Krotoszynie, ul. Ceglarska 45 lub w Rzemiechowie 23, gm. Kobylin),

Dodatkowo związek informuje, że kompostowanie jest naturalną metodą unieszkodliwienia i zagospodarowania odpadów pochodzenia organicznego. W efekcie powstaje stabilna substancja próchnicza, która może być stosowana jako nawóz organiczny. Bioodpady stanowią kilkadziesiąt procent całej masy odpadów komunalnych – poprzez kompostowanie możemy zmniejszyć o kilkadziesiąt procent ogólnej ilości odpadów kierowanych na składowiska. Kompostowanie to prosty, tani, szybki sposób na uzyskanie własnego nawozu i jednoczesne zagospodarowanie własnych odpadów organicznych.

– W 2021 roku właściciele nieruchomości zamieszkałych, którzy będą zagospodarowywać bioodpady w przydomowym kompostowniku otrzymają (po złożeniu odpowiednich dokumentów) zmniejszają opłatę za gospodarowanie odpadów komunalnych – dodają pracownicy związku międzygminnego Eko Siódemka w Krotoszynie.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)