• Krotoszyn
  • środa, 01 lipiec 2020 11:09
  •   2243

Pierwsze urodziny bazyliki i dzwon od rzemieślników



Przed rokiem odbyła się historyczna uroczystość wyniesienia świątyni św. Jana Chrzciciela do godności bazyliki mniejszej. W pierwszą rocznicę tego wydarzenia odprawiono uroczystą sumę i poświęcono dzwon „Święty Józef” ufundowany przez Krotoszyńską Izbę Rzemieślniczą.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Uroczysta suma odbyła się w niedzielę, 21 marca, o godz. 11:’45. Homilię wygłosił ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Główny celebrans wielokrotnie odnosił się do postaci świętego i aktualności jego patronatu.

Po Komunii św. słowa podziękowania i wdzięczności wypowiedział proboszcz parafii, ks. prałat Aleksander Gendera. Przed błogosławieństwem ks. Plota odczytał akt zawierzenia miejscowych rzemieślników św. Józefowi. Tego dnia obchodzono także 5. rocznicę powstania Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej.

Uroczystość przyciągnęła do świątyni wielu parafian, rzemieślników, przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych. Obecny był także poseł Jan Mosiński (63 l.) z Kalisza.

O tym, jak wielkim wyróżnieniem stało się nadanie tytułu bazyliki krotoszyńskiej farze, świadczy fakt, że wcześniej na miano to zasłużyły tylko dwie świątynie w naszej diecezji – sanktuarium św. Józefa w Kaliszu i Bazylika Matki Wspomożenia Wiernych w Twardogórze.

Kościół św. Jana Chrzciciela – jak się okazało – kryje w sobie niezwykłe walory historyczno – architektoniczne oraz bogactwo życia liturgicznego i duszpasterskiego.

Wszystko zaczęło się od przywrócenia – po 60 latach – jednemu z ołtarzy historycznego obrazu Matki Boskiej Literackiej. – To nie ja, to Maryja chciała wrócić, jestem o tym głęboko przekonany. Po wtóre ten obraz jest nasączony modlitwą pokoleń mieszkańców miasta, od czasu powstania tego kościoła – mówił przed laty ks. dr Aleksander Gendera, odkrywca tego cennego zapomnianego malowidła.

Ale bazylika to także imponujące wyposażenie – dzieło rodu Rozdrażewskich. Manierystyczny ołtarz główny z ok. 1630 r., a także ołtarze z początków XVII w. z obrazami Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Matki Bożej Różańcowej.

Zachwyca także ambona o cechach manierystycznych i późnorenesansowych z czterema ewangelistami z 1645 r. A także barokowa chrzcielnica z czarnego marmuru z miedzianą czaszą.

Świątynia zapewnia godne podziwu warunki do sprawowania kultu bożego, a w jej murach odbywa się całodzienna adoracja eucharystyczna.

W wizerunku Matki Boskiej Literackiej czcią otaczana jest Maryja, nazywana Troskliwą Opiekunką Życia. Pielęgnowana jest także pamięć i kult świętego męczennika bp Michała Kozala, który tutaj był ochrzczony, służył jako ministrant i odprawił pierwsza w swoim życiu Mszę św.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)