Ranking finansowy samorządów
Samorządy z naszego terenu zajęły miejsca w drugiej połowie Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego 2019 uwzględniającego gospodarność jednostek samorządu terytorialnego. Ranking opracowali niezależni ekonomiści z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Ranking został opracowany na podstawie danych przekazanych przez Regionalne Izby Obrachunkowe. Pod uwagę przy opracowaniu rankingu brany był udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relacja nadwyżki operacyjnej wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążanie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzeniu udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń, relacja zobowiązań do dochodów ogółem oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących. Każdy z badanych samorządów podlegał tym samym kryteriom, co pozwoliło na wybranie najbardziej gospodarnych jednostek samorządu terytorialnego w Polsce.
W kategorii dużych miast na prawach powiatu 1. miejsce zajęły Tychy, a Wrocław był na miejscu 10. Wśród 314 powiatów ziemskich 1. miejsce w Polsce zajął powiat wrocławski. Dopiero na 282. miejscu sklasyfikowany został powiat milicki. Jeżeli chodzi o gminy miejsko-gminne Milicz zajął 354. miejsce na 628 gmin. Najbardziej gospodarnie obraca środkami finansowymi gmina Konstanccin-Jeziorna. Z dolnośląskich gmin miejsko-wiejskich najwyżej, na 6. miejscu sklasyfikowana została gmina Jelcz-Laskowice.
Wśród gmin wiejskich w Polsce najlepsza jest gmina Dobra (woj. zachodniopomorskie). Wśród 1 547 gmin wiejskich Krośnice zajęły 890 miejsce, a Cieszków jest 1 177. Z dolnośląskich gmin wiejskich najwyżej w rankingu SA Kobierzyce, które zostały sklasyfikowane na 6. miejscu.