• środa, 05 luty 2014 11:01
  •   2291

Bitwa o Krotoszyn

Powstańcy pod Zdunami, Być może jest to kompania kobylińska dowodzona przez ppor. Władysława Garstkę
Powstańcy pod Zdunami, Być może jest to kompania kobylińska dowodzona przez ppor. Władysława Garstkę Powstańcy pod Zdunami, Być może jest to kompania kobylińska dowodzona przez ppor. Władysława Garstkę © © Muzeum Regionalne w Krotoszynie

Jutro będzie miała miejsce 95. rocznica bitwy pod Krotoszynem! W związku z kończącymi się powoli obchodami 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego serdecznie zapraszamy na dwa, związane z nim wydarzenia.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Pierwsze będzie miało miejsce w poniedziałek, 24 lutego w krotoszyńskim I Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja. Będzie to finał czwartej już edycji powiatowego konkursu historycznego „Powstanie Wielkopolskie w Powiecie Krotoszyńskim – dzieje i tradycje”. Głównym organizatorem konkursu jest Samorządowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Krotoszynie, natomiast nasze Muzeum jest jego współorganizatorem. Serdecznie zapraszamy uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału!

Drugie wydarzenie to wieczornica poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu, która odbędzie się w naszym Muzeum w środę, 26 lutego o godzinie 17.oo. Organizatorem wydarzenia, obok Muzeum, są nauczyciele i uczniowie I LO w Krotoszynie. Na wieczornicę serdecznie zapraszamy wszystkich!

 

Z KART HISTORII

Podczas Powstania Wielkopolskiego największa bitwa w rejonie Krotoszyna miała miejsce pomiędzy 6 a 21 lutego 1919 roku.

6 lutego wojska niemieckie zaatakowały Zduny, bronione przez kompanię powstańczą z Rozdrażewa. Podczas obrony miasta zginęło 17 żołnierzy kompanii oraz Karol Masłowski – mieszkaniec Zdun i członek Straży Ludowej. Pod Dąbrówką zginął także Stanisław Kotowiak (pierwszy poległy powstaniec z Pogorzeli). Zduny zostały ostatecznie zajęte przez oddziały niemieckie.

W celu obrony Krotoszyna i odzyskania utraconego miasta na front zdunowski skierowano 3. kompanię powstańczą z Koźmina w sile 118 żołnierzy, pod dowództwem sierż. Stanisława Sowińskiego. Krotoszyn obroniono, jednakże żadna z kilku podejmowanych prób odbicia Zdun nie powiodła się (7 i 9 lutego).

Najbardziej krwawe walki o Krotoszyn miały miejsce 16 lutego. Wojska niemieckie, wsparte pociągiem pancernym, podjęły nieudaną próbę zdobycia miasta. Atak niemiecki nie powiódł się m. in. dzięki bohaterskiej akcji Ludwika Zielezińskiego – członka krotoszyńskiej Straży Ludowej, który wysadził tor pomiędzy budką kolejową w Perzycach a Zdunami i tym samym sparaliżował działania wspomnianego pociągu.

Tego samego dnia (16 lutego) podpisano układ w Trewirze, który przedłużał rozejm pomiędzy Ententą a Niemcami i dodatkowo objął także front wielkopolski. Niestety w praktyce nie oznaczało to zakończenia walk. Pomiędzy 18 a 21 lutego miała miejsce heroiczna, ale nieudana obrona Borownicy, podczas której poległo kilkunastu powstańców (w tym 5 zatrutych gazami). Niemcy użyli w czasie walki artylerii, gazów bojowych (!) i miotaczy min.

W walkach pod Zdunami brały udział pododdziały II batalionu 12 Pułku Strzelców Wielkopolskich (kompanie: krotoszyńska, kobylińska i odolanowska) oraz wchodzące w skład innych oddziałów kompanie: jarocińska, koźmińska, ostrowska, pleszewska i sulmierzycka. W starciach zbrojnych brały też udział drużyny bojowe z miast i wsi powiatu krotoszyńskiego (około 500 osób) dowodzone przez dr. Władysława Bolewskiego. Dowódcami poszczególnych drużyn byli: Mieczysław Kończak z Krotoszyna, Ignacy Gajowczyk z Kobylina i Stanisław Skrzypczak ze Zdun. Łącznie na froncie zdunowskim poległo ponad 30 powstańców.

Publikacja:
Muzeum Regionalne w Krotoszynie
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)