• wtorek, 14 czerwiec 2016 08:39

Lęk separacyjny u psa

Lęk separacyjny u psa
Lęk separacyjny u psa © archiwum

Fantastycznie jest spędzać czas z ukochanym zwierzakiem. Lubimy wspólne spacery, zabawę i leniuchowanie. Kiedy jednak pies musi zostać sam, czuje się czasem bardzo samotny.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W niektórych przypadkach nie jest to zwykłe poczucie osamotnienia, które pies akceptuje przez te kilka godzin dziennie. Niestety, u wielu psów pojawiają się silne leki separacyjne.

NIE WIEM, KIEDY WRÓCISZ
Pies nie potrafi ocenić upływ czasu. Jeśli boi się, że został porzucony, spędzi ten czas zdenerwowano, biegając od drzwi do okna. Nie tknie jedzenia. Może piszczeć, skomleć i szczekać. Czasem niszczy przedmioty lub załatwia się na podłogę. Bywa też odwrotnie: zrozpaczone zwierzę przeleży czas samotności wpatrzone w drzwi. Niezależnie jednak od tego, czy objawy dokuczają sąsiadom, czy są znane tylko nam, cierpiącemu psu trzeba koniecznie pomóc.

KAŻDY PIEST JEST INNY
Zdaniem psich behawiorystów leczenie z takich leków jest zazwyczaj skutecznie, ale może wymagać dużo czasu. Przede wszystkim dlatego, że nie ma uniwersalnej metody. Każdy przypadek ma inne podłoże i różne szanse na złagodzenie. Przypadłość ta dotyka zarówno psy, które przygarnęliśmy ze schroniska, jak i te wychowane w domu od szczeniaka. Próbujemy docierać do przyczyn i je wyeliminować. W trosce o samopoczucie naszego zwierzaka warto terapię pod okiem behawiorysty uzupełnić środkami poprawiającemu psy nastrój, obniżającymi jego nadpobudliwość i niepokój. Dbajmy o to, by były to składniki naturalne i niewywołujące uzależnienia (np. zawierające L-teanine, L-tryptofan i biopeptyd łagodzące leki). Są nawet takie, które możemy podawać w formie smacznych kąsków.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.