• wtorek, 14 czerwiec 2016 09:16

Zwierzę nie jest rzeczą

Zwierzę nie jest rzeczą
Zwierzę nie jest rzeczą © archiwum

Duże czy małe włochate czy pierzaste – wszystkie je kochamy. Powinniśmy tez o nie dbać. 22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony przez klub Gaja dla podkreślenia wagi przyjętej przez Sejm w 1997 r. Ustawy o ochronie zwierząt. Ten przełomowy akt prawny nie pozostawia wątpliwości – czy to domowy pupil, czy zwierzę gospodarskie, jest istotą żyjącą i zdolną do odczuwania cierpienia. W żadnym razie nie jest rzeczą, z która możemy zrobić to, na co przyjdzie nam ochota. Człowiek jest winien zwierzętom poszanowanie, ochronę i opiekę. I warto o tym pamiętać.

Z badania, które TNS przeprowadził w 2014 r. wynika, że połowa Polaków ma jakieś zwierzę domowe, najczęściej psa (83 proc.) lub kota (44 proc.). Zdecydowana większość z nas zgadza się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka oraz że dzieci powinny wychowywać się pośród zwierząt. Jednak to, że opieka nad zwierzęciem jest duża odpowiedzialnością, nie jest już dla wszystkich oczywiste.

Artur Schopenhauer, niemiecki filozof, twierdzi, iż: „Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem”. W ochronę praw zwierząt angażuje się wiele sławnych osób, m.in. modelka Joanna Krupa, aktorzy: Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Marcin Dorociński, Piotr Adamczyk, Maciej Stuhr, a także Michał Piróg. Agnieszka Szulim i Szymon Hołownia. Współpracownikami Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami byli Stefan Żeromski i Henryk Sienkiewicz.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.