Podstępna jaskra
Jaskra rozwija się powoli, często bezobjawowo. Atakuje nerw wzrokowy, niszcząc znajdujące się w nim włókna. Nieleczona prowadzi do nieodwracalnej ślepoty!
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Jaskra to tzw. neuropatia nerwu wzrokowego. Najczęstszą jej postacią jest jaskra pierwotna otwartego kąta. Bardzo często towarzyszy jej podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jaskra podstępnie i bezboleśnie prowadzi do zawężania pola widzenia i ślepoty. Jej skutki są nieodwracalne.
ZRÓB PROSTY TEST I ODPOWIEDZ NA TE PYTANIA:
- Czy w twojej najbliższej rodzinie ktoś choruje lub chorował na jaskrę?
- Czy jesteś krótkowidzem o wadze wzroku większej niż cztery dioptrie?
- Czy cierpisz na migrenowe bóle głowy?
- Czy twoje dłonie i stopy są stale zimne?
- Czy chorujesz na cukrzycę lub miażdżycę?
- Czy masz podwyższony poziom cholesterolu lub trój glicerydów we krwi?
- Czy twoje ciśnienie ogólne jest niskie?
Jeśli odpowiedziałeś „tak” na co najmniej dwa pytania, odwiedź okulistę! Nie zwlekaj, jeśli dojdzie Dos ostrego ataku jaskry, możesz stracić wzrok w ciągu kilku godzin!
Jaskrę rozpozna każdy lekarz okulista. W przypadku mocno zaawansowanych zmian wystarczy badania dna oka i pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. W początkowej fazie rozwoju jaskry, trzeba też wykonać inne badania.
Leczenie jaskry należy od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. Głównie podawane są leki obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowego oraz poprawiające krążenie. Jeśli takie leczenie jest nieskuteczne, można wykonać zabieg (np. laserowy), który zmniejszy ciśnienie wewnątrzgałkowego.