Strażacy zawsze służą swoim mieszkańcom
Już niedługo Polska Press wyda wspaniała Kronikę Strażacką Wielkopolski. Znajdzie się tam wiele jednostek z terenu naszego powiatu. Kontynuujemy nasz cykl publikacji. Poznajcie dziś OSP w Rozdrażewie.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Ochotnicza Straż Pożarna w Rozdrażewie powstała w roku 1902. Z dniem 28 maja 1997 roku włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 1998 r. zainstalowano system selektywnego alarmowania ułatwiający szybsze zawiadomienie strażaków i dotarcie jednostki do pożaru lub innego zagrożenia. Jest jednostką typu S2 wyposażoną w dwa samochody gaśnicze: GBA marki StarMAN i ratownictwa drogowego marki ford. W 2002 r. z okazji 100-lecia, nadano jej nowy sztandar i odznaczono „Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa”.
OSP Rozdrażew w ciągu roku wyjeżdża kilkadziesiąt razy do akcji gaśniczych i usuwania miejscowych zagrożeń, głownie skutków wypadków drogowych. Jednostka wielokrotnie reprezentowała gminę w powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych w różnych kategoriach, ostatnio odnosząc największe sukcesy w kategorii Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W 2000 r. męska drużyna pożarnicza w wojewódzkich zawodach sportowo-pożarniczych w Międzychodzie, w związku z czym reprezentowała województwo wielkopolskie podczas zawodów krajowych w Częstochowie. W 2016 r. po zajęciu II miejsca na wojewódzkich zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wg CTIF w Ostrzeszowie Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza dziewcząt reprezentowała województwo wielkopolskie w ogólnopolskich zawodach sportowo-pożarniczych MDP wg CTIF w Wiśle, gdzie zajęła VIII miejsce. W 2018 roku Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zajęła 8 miejsce w klasyfikacji zawodów wojewódzkich rozegranych w Tuliszkowie.
Jednostka zrzesza 37 członków czynnych, w tym 10 kobiet. OSP Rozdrażew prowadzi dwie sekcje (dziewcząt i chłopców) Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Prezesem jednostki jest druh Paweł Bartkowiak, a naczelnikiem – druh Maciej Juskowiak.
Strażacy z gminy Rozdrażew dużą wagę przywiązują do wyszkolenia technicznego i sprawności bojowej, które co dwa lata są weryfikowane podczas gminnych zawodów sportowo-pożarniczych z udziałem Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, startujących wg regulaminu CTIF oraz drużyn kobiecych i męskich. Zwycięzcy tych zawodów reprezentują gminę na powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych w Krotoszynie, gdzie odnoszą sukcesy i uzyskują awanse na zawody rangi wojewódzkiej.
W ostatnich latach z dobrej strony zaprezentowali się na nich mężczyźni z Grębowa (2010 i 2014 roku) oraz MDP z Rozdrażewa (w roku 2018). Największy sukces odniosła jednak Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza dziewcząt z Rozdrażewa, która w 2016 r. zajęła drugie miejsce w zawodach wojewódzkich, a następnie ósme miejsce w generalnej klasyfikacji Ogólnopolskich Zawodów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych rozegranych wg regulaminu WTIF w Wiśle.