Mapa spisuje się bardzo dobrze
Już od ponad 3 lat mieszkańcy Wielkopolski mogą korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, narzędzia służącego do zgłoszenia zagrożeń, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo w ich najbliższym sąsiedztwie.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
W tym czasie mieszkańcy wskazali ponad 108 tysięcy zagrożeń. Największą grupę zgłoszeń stanowią zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów ruchu drogowego tj. przekraczanie dozwolonej prędkości – ponad 35 tysięcy zgłoszeń oraz nieprawidłowe parkowanie – przeszło 23 tysiące zgłoszeń. Niemałą grupę zgłoszonych zagrożeń stanowi spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – ponad 17 tysięcy zgłoszeń oraz prawie 3,5 tysiące zgłoszeń wskazujących na miejsca grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją. Wszystkie zgłoszone zagrożenia są wnikliwie weryfikowane i sprawdzane przez policjantów. W wyniku tych czynności 48 tysięcy zgłoszeń została potwierdzona w tym prawie 33 tysiące zostały definitywnie wyeliminowanych. Niepotwierdzonych zostało blisko 56 tysięcy zgłoszeń.
– Warto zgłaszać na mapie. Policjanci weryfikują dane. W wielu przypadkach w powiecie krotoszyńskim udało się zniwelować wiele zagrożeń związanych z np. demoralizacją czy grupowaniem się nieletnich – informuje asp. Piotr Szczepaniak (39 l.), rzecznik z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie.