• niedziela, 29 styczeń 2012 01:39

Jak powstrzymać kaszel

Jak powstrzymać kaszel

Paradoksalnie, by powstrzymać kaszel, nie można go tłumić, bo to dzięki niemu nasz układ oddechowy może się oczyścić. A jeślim mu w tym jeszcze pomożemy, odbędzie się bez powikłań.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Sezon na zachorowanie w pełni. Znalezienie kogoś, kto nie kaszle i nie kicha graniczy z cudem. Dlatego szczególnie teraz złapanie grypy czy przeziębienia nie jest żadną sztuką. Sztuką jest za to tak je przechorować, by na zwykłej infekcji się zakończyło. W przypadku obu tych chorób najbardziej dokuczliwy bywa kaszel, i to on najczęściej powoduje powikłania w postaci zapalenia oskrzeli i płuc. Jednak odpowiednie postępowanie może pomóc nam nie tylko ich uniknąć, ale także szybciej dobrze się poczuć.

MĘCZĄCY, ALE SKUTECZNY
Kaszel pomaga gardłu, krtani, tchawicy oraz oskrzelom oczyścić się ze wszystkiego, co się w nich znalazło (a nie jest samym powietrzem). Jest reakcją organizmu na podrażnienia lub uszkodzenie receptorów kaszlowych, które znajdują się w błonie śluzowej dróg oddechowych. Czynnikami, które najczęściej podrażniają wymienione receptory są bakterie i wirusy (zarazki uszkadzają nabłonek i odsłaniają receptory kaszlowe).

NAJPIERW SUCHY, POTEM MOKRY
Jeśli kaszlowi towarzyszy katar i stan podgorączkowy lub niewielka gorączka (do 38,5oC) , to właściwie możemy mieć pewność, że to niewinna infekcja wirusowa. A z nią można poradzić sobie bez pomocy lekarza. Trzeba tylko odróżnić, jaki rodzaj kaszlu nam dokucza i do tego dostosować leczenie…
Zwykle najpierw pojawia się kaszel suchy. Prowokuje go wydzielina śluzowa spływająca po wysuszonej śluzówce gardła – męczy on chorego około trzech dni. W przypadku suchego kaszlu poprawę przynosi przede wszystkim nawilżenie śluzówki gardła.
Potem kaszel staje się mokry. To mement, w którym trzeba popracować nad tym, by zalegająca wydzielina stała się rzadsza i łatwiej było ją wykrztusić. To ważne, bo wilgotny, lepki śluz jest środowiskiem idealnym do rozwoju bakterii. A to stwarza ryzyko bakteryjnego zakażenia dróg oddechowych. Jeżeli więc szybko nie pozbędziemy się wydzieliny, zwykła infekcja może przekształcić się w znacznie poważniejszą i wtedy konieczne będzie podanie antybiotyku.

KIEDY TRZEBA IŚĆ DO LEKARZA?
Przychodnię na pewno trzeba odwiedzić z kaszlącym niemowlakiem. Starszaka można przytrzymać kilka dni w domu, ale jeśli po 3 dniach objawy nie będzie słabnąć, lepiej też pokazać go lekarzowi. Dorosłych zaś specjalista powinien obejrzeć, jeśli pojawią się duszności, ból w klatce piersiowej lub gdy objawy zamiast słabnąć nasilają się.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)