• sobota, 04 luty 2012 22:58

Ciśnienie na trampolinie



Źle, kiedy ciśnienie jest za niskie, jeszcze gorzej, kiedy za wysokie. A już najgorzej, gdy skarze.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Rodzimy się z niskim ciśnieniem (102/55 mmHg), które wzrasta wraz z wiekiem (dorosły człowiek ma już 120/80 mmHg). Czasami jednak ciśnienie pozostaje niskie (poniżej 90/60 mmHg u kobiety i 100/70 mmHg u mężczyzny) albo rośnie za wysoko (powyżej 140/90 mmHg).

NIEBEZPIECZEŃSTWA
O ile niskie ciśnienie nie jest groźne, choć uciążliwe (pojawiają się zawroty głowy, mroczki przed oczami, masz zimne ręce i stopy, dokucza Ci bezsenność), to bardzo niebezpieczne są wysokie wartości – mogą doprowadzić do zawału serca, uszkodzenia nerek i wzroku. Najgroźniejsze są jednak raptowne, duże skoki – bywają przyczyną udaru krwotocznego mózgu.

CO ROBIĆ?
Ciśnienie zmienia się w ciągu doby: najniższe jest około 3 nad ranem, najwyższe koło południa. Najczęściej mamy do czynienia z tzw. nadciśnieniem chwiejnym (normalnym i nagle podwyższonym). Choć nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia, trzeba starać się je ustabilizować. Unikaj więc stresu, silnych emocji, ostrego słońca i słonych potraw. Wystrzegaj się też raptownych zmian pozycji.

WYBÓR CIŚNIENIOMIERZA
Obecnie rynek oferuje wiele różnych modeli ciśnieniomierzy. Ich cena i jakość są bardzo zróżnicowane. Trzeba dokładnie zapoznać się z funkcjonowaniem aparatu. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim jego dokładnością. Nigdy nie patrzmy na jego wygląd. Może być najbrzydszy, ale najważniejsze by posiadał certyfikat i był wyprodukowany przez znaną, sprawdzoną firmę. A więc najważniejsza jest wiarygodność. W zasadzie wyróżnia się trzy modele ciśnieniomierzy:

1. Zegarkowe – są jednymi z tańszych, ale wymagają pewnych umiejętności. Pomiar dokonywany jest przy pomocy słuchawki. Nasz słuch musi więc być naprawdę dobry. Wymaga okresowej kontroli w celu uregulowania.

2. Rtęciowe – zazwyczaj stosowany jest w szpitalach i przychodniach, ze względu na trudności w mierzeniu. Ze wszystkich dostępnych na rynku jest uważany za najbardziej dokładny i niezawodny. Wymaga jednak pewnych umiejętności, bo mierzenie następuje za pomocą słuchawki. Są to aparaty dość drogie.

3. Elektroniczne – najbardziej poręczne i wygodne w użyciu. Wyróżnia się trzy jego rodzaje: automatyczne naramienne, półautomatyczne naramienne i nadgarstkowe. Najlepsze są te pierwsze. Ciśnieniomierz nadgarstkowy – nie jest dokładny. Nie nadaje się dla osób z nadciśnieniem. Jest przydatny w podróży lub w biurze, do okazjonalnego mierzenia.

NATURALNE STABILIZATORY
- Głóg – regularnie stosowany głóg obniża ciśnienie krwi. Preparaty, którym głównym składnikiem jest głóg poprawiają ukrwienie mięśnia sercowego, zwiększają przepływ wieńcowy krwi, przyśpieszają akcję serca i poprawiają jego tolerancję na niedobór tlenu. Wchodzą też w skład mieszanek przeciwdziałających miażdżycy.

- Czekolada – spożywanej gorzkiej czekolady może nie tylko obniżyć ciśnienie krwi, ale i złagodzić stres. Dodatkowo udowodniono, że może zmniejszyć ryzyko chorób serca, nawet o 39 proc. Za poprawę ciśnienia odpowiedzialne są zawarte w kakao flawonoidy, które usprawniają pracę naczyń krwionośnych. Nie należy jednak traktować czekolady jako panaceum na większość dolegliwości. Trzeba pamiętać, że jest bardzo kaloryczna. wszystko jest kwestią umiaru.

- Zielona herbata – sięgając po zieloną herbatę możemy uchronić się przed wieloma schorzeniami układu krwionośnego. Przypisuje się jej właściwości obniżania ciśnienia. Dlaczego? Bo przeciwdziała tworzeniu się złogów na ściankach naczyń krwionośnych. Tym samym nie grozi nam nadciśnienie tętnicze. Ma także dobroczynne działanie na skrzepy. Napar z zielonej herbaty ponadto usuwa zmęczenie i koi ból głowy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.