• sobota, 17 marzec 2012 14:16

Zadbaj o tarczycę

Podczas badania USG lekarz sprawdzi m.in. wielkość tarczycy
Podczas badania USG lekarz sprawdzi m.in. wielkość tarczycy Podczas badania USG lekarz sprawdzi m.in. wielkość tarczycy © © archiwum

Choć nie jest duża, od jej pracy zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Zadbaj więc o tarczycę, bo chora powoduje liczne komplikacje.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to
Problemy z tarczycą dotykają zazwyczaj kobiety, bowiem na jej pracę mają ogromny wpływ żeńskie hormony płciowe. Kłopoty pojawiają się przeważnie w okresie dojrzewania, ciąży, karmienia i przekwitania – w czasie tzw. burz hormonalnych. Ale przyczyną bywa także stres oraz zaburzenia układu oddechowego.

GDY NIE ZGADZA SIĘ LICZBA
Najczęstszą chorobą tarczycy jest zaburzenia produkcji hormonów. Gdy wytwarza ich zbyt dużo, mówimy o nadczynności, gdy za mało – o niedoczynności. Powiększenie tarczycy nazywa się wolem. Czasem pojawiają się w niej guzki (wolne guzkowe), które bywają łagodnymi gruczolakami lub torbielami.

ZBADAJ SIĘ
Rozpoznawanie nadczynności lub niedoczynności polega na określaniu poziom hormonów we krwi. O nadczynności świadczy niski poziom TSH i podwyższony FT4, a o niedoczynności wysokie stężenie TSH i niskie FT4. Wielkość tarczycy oraz małe guzki i torbiele wykrywa badanie USG. Rodzaj guzków ustala się poprzez scenografię. Podczas badania połyka się kapsułkę z niewielką ilością jodu promieniotwórczego. Jeśli w tarczycy są tzw. guzki gorące powoduje nadczynności tarczycy, wchłaniają one jod (widać to na obrazie komputera).

GDZIE JEST JOD?
Aby tarczyca mogła produkować hormony, musi otrzymywać odpowiednią ilość jodu (przez całe życie to tylko ok. kilku gramów). Tymczasem nie jemy nawet połowy tej dawki! Najlepszym źródłem jodu są ryby morskie oraz owoce morza. Spore ilości tego pierwiastka zawierają warzywa oraz nabiał (z terenów zasobnych w jod). Znajduje się on także w soli kuchennej (w Polsce jest ona obowiązkowo jodowana).

OBJAWY, KTÓRE MOGĄ WSKAZYWAĆ NA JEDNĄ Z CHORÓB TARCZYCY
NADCZYNNOŚĆ
- pomimo wzmożonego apetytu tracisz na wadze
- Twoje serce szybciej pracuje
- masz nadciśnienie
- szybko się denerwujesz
- drżą Ci ręce
- czujesz częste ruchy jelit, czasami masz biegunki
- jesteś bardzo słaby.
NIEDOCZYNNOŚĆ
- całe dnie jesteś senny
- wolniej myślisz
- serce wolniej pracuje
- masz zwiększoną wrażliwość na zimno
- często pojawia się uczucie mrowienia w rękach
- tworzą się wole.
PODOSTRE ZAPALENIE
- czujesz ból w tarczycy
- podczas dotykania szyi pojawia się tkliwość
- podczas połykania i kręcenia głową odczuwasz silny ból
- objawy te pojawiają się wkrótce po przebyciu infekcji wirusowej, grypy, świnki lub odry.
 
Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.