• niedziela, 27 styczeń 2013 07:05

Brak ochoty na seks: kaprys czy sygnał kłopotów?

Brak ochoty na seks: kaprys czy sygnał kłopotów?

Coraz rzadziej potrzebujesz bliskości w sypialni? Sprawdź, czy organizm nie daje znać, że dzieje się coś niepokojącego.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Każdej kobiecie zdarzają się lepsze i gorsze dni. Gdy sytuacja w pracy cię stresuje, masz kłopoty finansowe lub martwisz się problemami dziecka w szkole – nic dziwnego, że nie myślisz o seksie. Jeśli jednak wszystko dobrze się układa, a ty wciąż nie masz ochoty na zbliżenie, warto się nad tym zastanowić. Być może przyczyną są źle dobrane pigułki antykoncepcyjne, nieakceptowanie swojego wyglądu (np. po porodzie) lub nieporozumienia z mężem). Ale choć rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, za taki stan rzeczy mogą też odpowiadać dolegliwości natury zdrowotnej. Przedstawiamy cztery najczęstsze choroby, które podstępnie wpływają na życie seksualne.

NIEPRAWIDŁOWY POZIOM CUKRU
Kobiety z cukrzycą nie uprawiają regularnie seksu, gdyż często cierpią na infekcje intymne. Choroba przyczynia się także do zaburzeń wilgotności pochwy – skarży się na nią aż 30 procent diabetyczek.
Wyjściem z sytuacji jest ustabilizowanie poziomu cukru we krwi – pod kontrolą lekarza. Jeśli zapobiegniesz niebezpiecznym dla całego organizmu wahaniom, odzyskasz ochotę na seks i zwiększy się twoja zdolność do odczuwania rozkoszy. Dobry poziom cukru we krwi zapobiega też niedostatecznej wilgotności pochwy i ułatwia ochronę przed infekcjami intymnymi oraz dróg moczowych.

ENDOMETRIOZA – CHOROBA UTRUDNIAJĄCA ZBLIŻENIE
Bolesne stosunki to częsty problem dotyczący kobiet cierpiących na endometriozę (choroba polega na rozrastaniu się i złuszczaniu błony śluzowej macicy poza jamą tego narządu, w różnych miejscach w organizmie kobiety0.
Ból może występować zarówno podczas stosunku, jak i nawet do 48 godzin po zbliżeniu. Niektóre kobiety odczuwają dolegliwości w każdej pozycji, inne tylko podczas głębokiej potencji.
Zbliżenia może utrudniać suchość pochwy, będąca efektem m.in. kuracji hormonalnej. W tym wypadku pomogą żele intymne.
Część lekarzy proponuje, aby stosunki były podejmowane przed owulacją, czyli w pierwszej połowie cyklu – w tym okresie ogniska endometriozy są mniejsze.

ZBYT DUŻO PROLAKTYNY
Jeśli ostatnio straciłaś ochotę na seks, a dodatkowo masz nieregularne miesiączki, skarżysz się na bolesność lub tkliwość piersi oraz suchość pochwy, warto sprawdzić poziom prolaktyny. Jest to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Odpowiada m.in. za rozwój gruczołów mlecznych i produkcję pokarmu dla dziecka. Gdy jest go zbyt wiele, zaburza cały cykl miesiączkowy, powoduje problemy z zajściem w ciąże i zmniejsza libido.
Stężenie prolaktyny wzrasta znacznie podczas ciąży i karmienia piersią. Między innymi dlatego w tym okresie wiele kobiet traci zainteresowanie seksem. Ale nie tylko. Jej poziom podlega pewnym wahaniom również w ciągu doby: rośnie w drugiej połowie nocy, najwyższy jest wczesnym rakiem, a potem stopniowo się obniża. W pierwszej połowie cyklu miesiączkowego poziom prolaktyny w niewielkim stopniu rośnie wraz ze wzrostem stężenia estrogenów – później jednak wraca do normy.
Aby ustabilizować poziom prolaktyny, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Specjalista zleci wykonanie badań, które pozwolą wyjaśnić przyczynę nadmiernej produkcji hormonu (może to być m.in. niedoczynność tarczycy, przewlekła niewydolność nerek, choroby wątroby, gruczolak przysadki mózgowej, zażywanie niektórych leków, np. antydepresyjnych). By przywrócić właściwy poziom prolaktyny, zwykle stosuje się farmakoterapię.

NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY
Zbyt słaba praca tego ważnego gruczołu zaburza gospodarkę metaboliczną i hormonalną całego organizmu. Wśród licznych objawów choroby możliwym i dość częstym jest również spadek libido: niedobór ważnych hormonów powoduje zmniejszenie ochoty na seks.
Skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym i poproś go o skierowanie na badanie poziomu hormonów: TSH, FT4 i FT3. Jeśli już leczysz się na niedoczynność tarczycy, poinformuj swojego lekarza prowadzącego o problemach z seksem. Być może specjalista zaproponuje ci zmianę przyjmowanie leków.

JAK ROZBUDZIĆ LIBIDO?
Aby poprawić jakość życia seksualnego, warto pamiętać o kilku zasadach.
- Nie zaniedbuj infekcji intymnych. Mogą przekształcić się w stan zapalny, uniemożliwiający współżycie.
- Zapytaj ginekologa o najlepszy dla ciebie rodzaj antykoncepcyjny. Na rynku są dostępne metody, które nie tylko chronią przed ciążą, ale np. zapewniają odpowiednie nawilżenie pochwy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.