Co wykryje USG Dopplera?
Warto je wykonać, jeżeli zdarzają nam się omdlenia, gdy po powrocie do domu mamy nogi jak z ołowiu, albo kiedy przez skórę zaczynają prześwitywać delikatne błękitne żyłki.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
DLACZEGO JEST TAKIE WAŻNE
Badanie pozwala sprawdzić, czy krew w organizmie płynie prawidłowo i czy układ krwionośny funkcjonuje bez zarzutu. Doppler dokładnie pokazuje stan naszych żył i tętnic. Wykrywa zmiany miażdżycowe oraz zakrzepy, które są bardzo groźne dla życia, bo mogą prowadzić do zatoru w płucach lub udaru mózgu. Usg. dopplerowskiego wykonuje się zawsze przed operacją usunięcia żylaków, aby ocenić stan znaczyć krwionośnych. Za pomocą usg. dopplera można zbadać:
- Tętnice szyjne. Jeżeli są zwężone, pojawia się zagrożenie udarem mózgu.
- Serce. Badanie pomaga ustalić z dużym prawdopodobieństwem, czy zastawki nie są uszkodzone.
- Narządy jamy brzusznej. Usg. pokazuje, czy naczynia krwionośne odżywiają wątrobę, trzustkę, nerki lub śledzionę nie są uszkodzone.
- Nogi. Badanie ocenia, w jakiej formie są naczynia krwionośne i sprawdza, czy przepływ krwi w nich jest prawidłowy. Zaburzenia grożą powstaniem żylaków i choroby zakrzepowej.
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ
Przed wykonaniem usg. dopplerowskiego jamy brzusznej trzeba być na czczo. Jeśli mamy skłonności do wzdęć, należy dzień wcześniej przyjmować węgiel lub preparaty z simetikonem. To substancja, która pomaga usunąć gazy z jelit. Jeśli zaś za pomocą usg. będą sprawdzane naczynia krwionośne w nogach, warto wcześniej wykonać depilację. Włoski mogą bowiem utrudniać dokładne przeprowadzenie badania. Taką przeszkodą bywają też duże strupki na skórze.
KTO POWINIEN JE WYKONAĆ
Jest ono konieczne, gdy pojawiają się niepokojące objawy, np. omdlenia, drętwienie ręki czy kłopoty z sercem. Na usg. dopplerowskie dostaniemy także skierowanie, gdy mamy obrzęki stóp i kostek, a na nogach są widoczne pajączki albo wypukłe żyły. To znaczy, że rozpoczął się proces powstawania żylaków. Aby go zatrzymać, należy unikać gorących kąpieli, sauny, depilacji na gorąco, solarium i opalania na słońcu. Trzeba też dużo chodzić, pływać, odpoczywać z nogami ułożonymi trochę wyżej niż głowa. Wskazane jest stosowanie preparatów, które wzmacniają naczynia krwionośne. Jednak bardzo często jedynym rozwiązaniem jest usunięcie żylaków. Można to zrobić podczas klasycznej operacji, ale także za pomocą lasera, skleroterapii lub wymrażania, czyli krioterapii.
JAK WYGLĄDA BADANIE
Trwa zaledwie 10-30 minut. Jest zupełnie bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Może być wykonywane nawet u kobiet w ciąży i dzieci. Pacjentka leży na łóżku, a lekarz smaruje np. nogi specjalnym żelem, który ułatwia przeprowadzenie badania. Następnie przykłada głowicę aparatu do skóry i zaczyna ją powoli przesuwać. Urządzenie wytarza fale ultradźwiękowe, które odbijają się od krwi i umożliwiają obejrzenie jej przepływu przez żyły i tętnice. Obraz ten jest wyświetlany na monitorze. Można na nim zauważyć zakrzepy lub blaszki miażdżycowe. Mają one inny kolor niż krew. Po Dopplerze trzeba wytrzeć skórę z żelu. Wynik jest dostępny zaraz po wykonaniu badania. Otrzymujemy komplet zdjęć wraz z ich opisem. Jeśli usg. dopplerowskie wykryje zakrzep, nawet daleko od serca, np. w nodze, pacjentka zwykle dostaje skierowanie do szpitala, bo może być on niebezpieczny dla życia.
ILE TO KOSZTUJE