• piątek, 01 marzec 2013 11:56

Kap, kap, zatrzymaj krew!

Kap, kap, zatrzymaj krew!

No i stało się. Siekałeś pietruszkę, chwila nieuwagi i już krew leci z palca. Nie lekceważ skaleczenia, bo najmniejsza rana może spowodować zakażenie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Skaleczenie ostrym narzędziem wywołuje mniejszy ból, ale silne krwawienie. I właśnie dzięki niemu (wypływająca krew usuwa zanieczyszczenia) przy tego typu ranie, rzadziej występuje zakażenie. W wyniku uderzenia np. tłuczkiem do mięsa, powstaje niebezpieczna rana tłuczona. Krew leci słabiej, ponieważ naczynia ulegają zgnieceniu, ale stłuczone tkanki łatwo obumierają i powstaje martwica. O zakażenie bardzo łatwo.

KIEDY DO LEKARZA?
Drobne skaleczenie wystarczy przemyć najpierw zimną wodą, później utlenioną i przykryć plastrem z opatrunkiem. Jeżeli rana jest duża i silnie krwawi, miejsce delikatnie uciśnij czystym gazikiem lub bandażem, unieś skaleczoną część ciała do góry i szybko skontaktuj się z lekarzem. Do lekarza trzeba iść także wtedy, gdy skaleczyłeś się czymś brudnym. Nigdy nie usuwaj sam ciał obcych tkwiących w ranie. Mogą one stanowić „korek” dla uszkodzonego naczynia, a po usunięciu może dojść do krwotoku.

POWIETRZE GOI
Opatrunek zmieniaj co najmniej raz dziennie lub wtedy, gdy zabrudzisz go lub zamoczysz. Jeśli jesteś uczulony na klej, stosuj plastry w sprayu lub bandaże mocowane specjalną spinką. Gdy rana przestanie krwawić, zdejmij opatrunek. Dostęp powietrza przyśpiesza gojenie.

GROŹNE ZAKAŻENIA
• Krew pojawia się w wyniku uszkodzenia naczyń, natomiast ból jest spowodowany uszkodzeniem zakończeń nerwowych. Gdy skóra jest uszkodzona, nie chroni przed bakteriami – dochodzi do zakażenia. Pierwszym jego objawem jest pulsujący ból, gorączka, wystąpienie czerwonych smug wychodzących od razy.
• Najgroźniejszym zakażeniem jest tężec. Bakteria dostaje się do rany wraz z brudem i ziemią. Produkują silną truciznę, która uszkadza centralny układ nerwowy. Dochodzi wówczas do długich, bolesnych i bardzo groźnych skurczów mięśni. Zakażenie może się objawić nawet 2 tygodnie od zranienia.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)