Zapalenie zatok
Jeśli katar nie mija po tygodniu, boli Cię głowa i czujesz ucisk za oczami, idź do lekarza. Być może masz ostre zapalenie zatok.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Każdy z nas ma cztery pary zatok połączonych z nosem. Gdy są zdrowe, powietrze przepływa nimi swobodnie. Kiedy jednak masz katar, obrzęknięta śluzówka zamyka ich ujścia. Wtedy z zatokach rozwijają się drobnoustroje i pojawia się zapalenie.
SKĄD TA BLOKADA?
Najczęstszą przyczyną zablokowania zatok jest przeziębienie bądź grypa. Do zapalenia często prowadzi katar sienny, a także uczulenie na kurz, odchody zwierzęce lub niektóre produkty żywnościowe (najczęściej przetwory mleczne i pszenica). Może je również wywołać dym papierosowy albo częste wdychanie… spalin. Przyczyną bywa też przewlekłe zapalenie migdałków, polipy lub skrzywiona przegroda nosa. Chorobę mogą wywoływać wirusy.
KIEDY DO LEKARZA?
O wirusowym zapaleniu świadczy wodnista wydzielina. Wtedy pomocne będą krople obkurczające śluzówkę. Jeżeli jednak po kilku dniach katar nie mija, pojawia się gorączka, ból zębów lub utrata węchu, wybierz się do lekarza. Tak wygląda ostre zapalenie zatok. Jednym z jego częstych objawów jest silny ból głowy, który wzmaga się przy pochylaniu. Nos jest zatkany, albo bez przerwy niego cieknie. Jeśli katar jest ropny, nie obejdzie się bez antybiotyku.